Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se co nejdříve poraďte se svým lékařem. Mohlo by se totiž jednat o citlivost na lepek.
Intolerance lepku je známa také jako autoimunitní onemocnění zvané celiakie. Citlivost na lepek může být ale dle serveru Healthline dána i alergií či tzv. neceliakální glutenovou senzitivitou. Pacienti obvykle pociťují řadu nespecifických příznaků, které si často s citlivostí na lepek ani nespojí. Ovlivněna bývá pokožka, trávicí systém, nálada, a dokonce někdy i klouby. Jakmile na sobě tyto symptomy rozpoznáte, bude nejlepší kontaktovat svého lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu. Ta nejčastěji zahrnuje změnu stravy.
Průjem, zácpa a věčná únava
V případě celiakie dochází vlivem konzumace lepku k rozvoji zánětu v tenkém střevě, vysvětluje lékařka Elaine K. Luo. To následně vede ke špatnému vstřebávání živin a často i poškození střevní výstelky, což se poté projeví nepříjemnými potížemi, jako je průjem, zácpa a silně zapáchající stolice. Výkaly mohou být rovněž v takovém případě výrazně bledší, což se děje kvůli tomu, že tělo nedokáže správně absorbovat veškeré přijaté živiny.
Mezi další typické příznaky onemocnění patří věčná únava, která může být také příznakem řady dalších onemocnění a problémů, včetně nedostatku hořčíku v organismu, jak jsme na Zdravém Stravování již dříve uváděli. Celiakie je dle doktorky Luo rovněž spojována s vyšším rizikem anémie z nedostatku železa, která ovlivňuje vaši schopnost produkovat zdravé červené krvinky. To může vést k dalším vážným příznakům, včetně slabosti a chladných končetin.
Při onemocnění štítné žlázy je nutné konzumovat tyto potraviny
Kožní potíže a časté deprese
Nesnášenlivost lepku se také často podepisuje na pokožce pacientů, a to zejména ve formě puchýřů. Dokonce se může stát, že kromě tohoto příznaku nebudou pociťovat nic jiného. Jak také uvádí lékařka Jerlyn Jones, výrazně je s tímto stavem spojeno vyšší riziko dalších problémů, jako je psoriáza, chronická kopřivka a například i ztráta vlasů. Rozhodně proto celiakii nikdy nepodceňujte a pokuste se ji řešit co nejrychleji.
Mnoho pacientů pak po konzumaci potravin s obsahem lepku trápí i psychické problémy, potvrzují odborné studie, zejména co se týče deprese a pochmurných nálad. Někteří dokonce zažívají intenzivní úzkost či poruchy nálady, které se objevují náhle. Obzvláště na pozoru byste pak měli být v případě, pokud na sobě pocítíte výrazný úbytek váhy, neboť by se mohlo jednat o známku závažnějších zdravotních stavů, včetně rakoviny či psychického onemocnění.
Pokud jde o alergii, příznaky jako zvracení, průjem či kopřivka se obvykle objeví velice brzy po požití lepku. U neceliakální glutenové senzitivity se dle odborníků vyskytují potíže podobné jako u celiakie, obvykle však v menší míře, a především nelze tento stav odhalit běžnými testy (odběr krve ani biopsie). Ve všech případech je však dle odbornice na výživu Natalie Olsen jedinou formou léčby přechod na přísnou bezlepkovou dietu.