Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se rychle poraďte s lékařem. Jedná se totiž nejspíše o varování před krevní sraženinou.
Krevní sraženina představuje nebezpečný problém, který může mít vážné dopady na vaše zdraví. Pokud se totiž objeví, může vést k rozvoji nebezpečných zdravotních stavů, jako je například srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Je proto důležité být na pozoru před jejími příznaky a v případě, že je zpozorujete, co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc. Jak totiž uvádí zdravotník E. Mimi Arguilla, včasná léčba zvýší šance na vaše zotavení.
Příznaky krevní sraženiny
Příznaky krevní sraženiny jsou ve světě medicíny často diskutovány. Někdy totiž nemusí způsobovat žádné viditelné změny a zůstává tak neodhalena po dlouhé měsíce. Obecně však postihuje končetiny, a proto je důležité sledovat právě tyto části těla. Jakmile se na nich dle Healthline objeví otok, bolest, budou horké na dotek nebo v nich často začnete pociťovat brnění, je na čase vyhledat lékařskou pomoc a ujistit se, že je s vámi vše v pořádku.
Intenzita výše uvedených příznaků závisí podle lékařky Megan Soliman zpravidla na velikosti krevní sraženiny, což je také důvod, proč někteří pacienti nemusí pociťovat naprosto žádné příznaky – nejspíše je totiž příliš malá a zatím tolik neovlivňuje krevní oběh. V případě, že je naopak velká, může se to projevit extrémní bolestí a otokem, který dosahuje do oblasti lýtek. Na pozoru byste pak měli být také před častými křečemi nohou v noci, jak jsme na Zdravém Stravování již dříve uváděli.
Rozdíly mezi mrtvicí, infarktem a zástavou srdce by měl znát každý. Tyto informace vám zachrání život
Když krevní sraženina ovlivní činnost srdce
Existují případy, kdy se krevní sraženina uvolní (například pokud vznikla v oblasti dolních končetin) a doputuje do srdce, kde ucpe důležitou tepnu. Tehdy může dojít k rozvoji srdečního infarktu, což je velmi nebezpečný problém, který vás dle Healthline může dostat do život ohrožujícího stavu. Jakmile na sobě rozpoznáte jeho příznaky, co nejrychleji si přivolejte záchranku, protože zásadní jsou i vteřiny.
Mezi typické příznaky srdečního infarktu patří podle Healthline zejména bolest na hrudi, točení hlavy, dušnost, bolest v paži, krku, zádech nebo čelisti, časté pocení, nevolnost nebo pálení žáhy, zrychlený srdeční tep. Tyto příznaky mohou mít opět různou intenzitu, tudíž je dobré za žádných okolností je neignorovat. Čím rychlejší totiž bude vaše léčba, tím pravděpodobněji se opět zotavíte a budete moci žít normální život.