Mikromrtvice je krátkodobý stav, který se však může vážně podepsat na vašem zdraví. Pokud rozpoznáte příznaky, rychle volejte záchranku.
Ačkoli většina lidí ví, co je to mozková mrtvice, někteří z nich si neuvědomují potenciální riziko mikromrtvice, která navzdory svému názvu pro lidské zdraví představuje také velké nebezpečí. Někdy je těžké tento problém zavčasu rozpoznat, neboť má přechodné příznaky a nemusí se vždy zpočátku projevit. To poté dle doktorky Payal Kohli snižuje pravděpodobnost úspěšnosti léčby a značně ohrožuje váš život. Na pozoru by měl být každý.
Nejčastější příznaky mikromrtvice
Mikromrtvice jsou malé cévní příhody, které vedou ke krátkodobému poškození neurologických funkcí. Jejich příznaky bývají většinou přechodné, a proto má mnoho lidí potíže s jejich rozpoznáním, případně jejich význam bagatelizují. Podle Healthline však existují určité symptomy, které jsou pro tento stav typické, ale nemusí se objevit v jeho počátcích. Je přesto velmi důležité v případě jejich rozpoznání co nejrychleji přivolat záchranku. Patří mezi ně především následující:
- Náhlá slabost nebo necitlivost na jedné straně těla, obvykle ve tváři, pažích nebo nohách.
- Potíže s mluvením, porozuměním řeči nebo nejasná mluva.
- Ztráta zraku na jednom nebo obou očích, rozmazané nebo dvojité vidění.
- Ztráta rovnováhy, koordinace nebo náhlá nejistota při chůzi.
- Náhlá a silná bolest hlavy, která přichází bez zjevné příčiny.
Mrtvice hlásí svůj nástup pomocí jasných signálů. Mezi příznaky patří i závratě a nevolnost
Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, je důležité jednat rychle a vyhledat lékařskou pomoc. Včasná diagnóza a léčba mikromrtvice mohou podle Healthline minimalizovat poškození mozku a snížit riziko dalších cévních příhod. Co se týče úspěšné terapie, léčba dle studie odborníků na tuto problematiku obvykle zahrnuje kontrolu rizikových faktorů, jako je vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovka, obezita a kouření. Lékař vám pak může předepsat i speciální léky, například na ředění krve, tedy pokud je to nezbytné a pomohou vám zmírnit příznaky.
Nezbytné jsou i pravidelné kontroly
Po terapii je důležité dodržovat lékařské pokyny a léčebný plán, pravidelně navštěvovat lékaře a kontrolovat svůj zdravotní stav. Klíčová je rovněž prevence, takže je pacientům doporučováno zaměřit se na faktory zdravého životního stylu a snahu držet dobrou váhu pro svou věkovou kategorii. Zhubnout přitom můžete i pomocí správných domácích cvičení, např. čínského Qigong, jak jsme na webu ZdravéStravování již dříve uváděli.