Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, co nejdříve vyhledejte odbornou pomoc. Mohlo by se totiž jednat o blížící se mozkovou mrtvici.
Mozková mrtvice je nebezpečné onemocnění, které se může závažně podepsat na vašem celkovém zdraví. Pokud tedy rozpoznáte její příznaky, měli byste jednat co nejrychleji a okamžitě si přivolat záchrannou pomoc. Právě včasná léčba zvyšuje vaši šanci na to, že se vyléčíte bez následků. Zanedbání může podle lékaře Seunggu Han nevratně poškodit váš mozek a zkomplikovat vám zbytek života.
Nejčastější příznaky mrtvice
Ztráta průtoku krve do mozku může vážně poškodit tkáně v mozku, což znamená, že se příznaky onemocnění mohou objevit v různých částech těla. Mezi ty nejčastější patří zejména:
- ochrnutí;
- necitlivost nebo slabost v paži, obličeji a noze, zejména na jedné straně těla;
- potíže s mluvením nebo porozuměním druhým;
- nezřetelná řeč;
- zmatenost, dezorientace nebo neschopnost reagovat na okolí;
- náhlé změny chování;
- problémy se zrakem, včetně rozmazaného nebo dvojitého vidění;
- potíže s chůzí;
- ztráta rovnováhy nebo koordinace;
- závratě;
- silná, náhlá bolest hlavy;
- záchvaty;
- nevolnost nebo zvracení.
Jakmile na sobě rozpoznáte tyto příznaky, okamžitě si přivolejte záchranku. Čím dříve se totiž člověku s mrtvicí dostane péče, tím vyšší bude šance na jeho kompletní vyléčení. V opačném případě může mít onemocnění velmi negativní dopad na váš život, a to včetně nevratného poškození mozku, způsobení dlouhodobé invalidity, nebo dokonce samotnou smrt, jak uvádí web Healthline.
Dbejte na prevenci onemocnění
Riziko vzniku mozkové mrtvice mohou výrazně snížit některé změny ve vašem každodenním životě. Pokud se chcete vyhnout případným problémům, měli byste zejména:
Nejspolehlivější příznaky infarktu měsíc, týden a den před nástupem: Těmto 5 signálům věnujte pozornost
- Přestat kouřit (pokud je to pro vás náročné, dokáže vám pomoci váš lékař).
- Omezte pití alkoholu: nadměrná konzumace alkoholu může zvýšit váš krevní tlak, což zase zvyšuje riziko mrtvice.
- Udržujte si zdravou váhu: nadváha nebo obezita výrazně zvyšuje riziko mrtvice. Abyste se vyvarovali problémům, zaměřte se na konzumaci vyváženého jídelníčku a pravidelný pohyb.
- Pravidelné kontroly u lékaře: tímto způsobem budete mít přehled o svém zdraví a vyhnete se případným problémům. Každé dva roky si proto domluvte se svým lékařem preventivní prohlídku.
Všechna tato opatření umí snížit riziko vzniku mrtvice na minimum. Pozor však, že v některých případech mohou být příznaky onemocnění jiné u mužů než u žen, což jsme již dříve uváděli na webu Zdravé Stravování.