Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději přestaňte jíst tolik soli. Se vší pravděpodobností jí máte v těle tolik, že to není zdravé.
Ačkoli je sůl nedílnou součástí lidské stravy a organismus ji potřebuje k řadě funkcí, rozhodně není dobré to s ní přehánět. V takovém případě se totiž mohou objevit nepříjemné příznaky, jako například otoky po těle, nadměrná žízeň, nebo dokonce i svalové křeče. Jakmile je proto na sobě rozpoznáte, měli byste to dle odborníka Granta Tinsleyho začít co nejrychleji projednat se svým praktickým lékařem – případně specialistou na výživu.
Otoky po těle a nadměrná žízeň
Pokud jste si všimli, že máte po ránu oteklé oči, prsty nebo dolní končetiny, pravděpodobně jíte příliš mnoho soli. Vaše tělo totiž v takovém případě zadržuje nadbytek tekutin, které se poté vlivem gravitace hromadí právě v těchto místech. Pomoci vám může především změna jídelníčku a zvýšený pohyb. Stejně tak se může objevit i nadměrná žízeň, především kvůli obsahu sodíku v soli, jak uvádí i odborné studie. Ten totiž tělo potřebuje pravidelně čistit.
Jakmile je ho však nadbytek, organismus tento úkol již nezvládá jako běžně a potřebuje více tekutin. To následně vede k nadměrné žízni či dokonce dehydrataci. O příznacích nedostatečné konzumace vody jsme mimo jiné již dříve na Zdravém Stravování informovali a rozhodně ho není radno podceňovat. Pozor byste si také měli dát před změnami v močení, jako je především frekvence nutkání jít se vyprázdnit a barva moči.
Nedostatek vitamínu D není radno podceňovat. Mezi příznaky patří i únava a bolesti zad
Bolest kostí a svalové křeče
Nadměrná konzumace soli rovněž oslabuje kosti, což může následně vést k bolestem kostí a jejich náchylnosti vůči zlomeninám či naraženinám. To především v důsledku ztráty vápníku, k čemuž tento faktor přispívá. Stejně tak poté mohou dle serveru Healthline trpět i zuby a nehty, přičemž objevit se může i chronická bolest svalů – a to i v takové míře, že budete trpět neustálými křečemi, například během spánku nebo v klidovém režimu.