Nedostatek vitamínu B12 lze zpozorovat díky jasným příznakům. Patří mezi ně i bolest hlavy a deprese

Fotografie: Depositphotos

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, možná máte nedostatek vitamínu B12 v těle. Jakmile se objeví, raději rychle k lékaři.

Vitamín B12 zastává v těle řadu nezbytných funkcí a jedná se o základní živinu, kterou je třeba pravidelně přijímat z jídelníčku, upozorňuje lékař Adam Bernstein. Pokud to pro vás není možné, například v důsledku vegetariánské či veganské stravy, můžete se dostat do nebezpečných problémů. Často má totiž tento faktor negativní vliv na hladinu energie během dne, psychiku, a dokonce i trávicí systém. Pokud na sobě rozpoznáte typické příznaky jeho nedostatku, raději to neignorujte.

Nejčastější příčiny nedostatku vitamínu B12 v těle

Mezi nejčastější příčiny nedostatku vitamínu B12 v těle patří podle doktora Granta Tinsleyho zejména vegetariánská či veganská strava. Právě totiž ti, kteří ji dodržují, si často odpírají potraviny, jako jsou ryby, korýši, maso a vejce, které jej obsahují. Jeho hladinu mohou rovněž ovlivňovat různé zdravotní stavy a léky, a proto není nikdy dobré ignorovat jeho nízké hodnoty. Pokud by k tomu došlo, mohou se objevit velmi nepříjemné příznaky.

Typicky se podle webu Healthline v důsledku objevuje neustálá únava, protože má vitamín B12 zásadní vliv na produkci červených krvinek. Jeho nedostatek tak snižuje schopnost krve přijímat dostatek kyslíku a přenášet ho do potřebných částí těla. Rovněž se může objevit bledost či žlutost kůže, opět v důsledku krevních potíží. Pacienti se s tímto příznakem nejčastěji potýkají, když je problém natolik závažný, že jim způsobí anémii.

Fotografie: Pixabay

Nedostatek hořčíku má negativní vliv na celé tělo. Mezi příznaky patří i křeče a únava

Bolesti hlavy a psychické potíže

Mezi další časté příznaky nedostatku vitamínu B12 uvádí Healthline také bolesti hlavy, migrény a někdy dokonce i deprese. To především proto, že absence této důležité živiny vede ke zvýšení hladiny aminokyseliny obsahující síru zvané homocystein. Ta zase zvyšuje oxidační stres, poškození DNA a stejně tak i riziko buněčné smrtí v těle. Jakmile tedy na sobě tyto příznaky rozpoznáte, raději rychle k lékaři.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]