Nedostatek železa je nebezpečný problém, který může vést k řadě nepříjemných příznaků. Pokud se objeví, raději změňte své stravovací návyky.
Anémie neboli chudokrevnost představuje nebezpečný problém, jenž může nastat v souvislosti s různými příčinami. Dochází k ní v případě, že se sníží množství hemoglobinu, což je důležitý protein v červených krvinkách, který zodpovídá za přenos kyslíku po těle. Nejběžnější je anemie z nedostatku železa, pokud proto na sobě rozpoznáte některé z typických příznaků, jako je dle lékařky Rachael Zimlich například únava, měli byste raději kontaktovat svého praktického lékaře.
Nejčastější příznaky nedostatku železa
Nedostatek železa často zůstává neodhalen. Jakmile se však organismus začne dostávat do problémů, mohou se objevit velmi nepříjemné příznaky. Ty je poté nutné řešit změnou jídelníčku a nastavením určitých pravidel týkajících se zdravého životního stylu. Jakmile tedy na sobě rozpoznáte níže uvedené nepříjemnosti, raději si nechte provést krevní test:
- obecná únava,
- slabost,
- bledost kůže,
- dušnost,
- časté závratě,
- brnění v nohou,
- otok nebo bolestivost jazyka,
- studené ruce a nohy či
- rychlý nebo nepravidelný srdeční rytmus.
Jak také uvádí lékařka Debra Sullivan, v některých případech se může objevit křehkost nehtů, která se nezlepšuje ani po provedení vhodné léčby. Pozor by si měly dávat především ženy, protože ty jsou náchylnější ke ztrátě hemoglobinu mnohem více než muži. Často totiž dle odborníků dochází ke snížení jeho hladiny například v důsledku menstruace, těhotenství nebo menopauzy.
Rizikové faktory a prevence problému
Nedostatek železa je poměrně běžný stav, a jak již bylo řečeno, nejčastěji se může objevuje u žen. To samozřejmě neznamená, že pohlaví je jediným rizikovým faktorem. Pozor by si měli dle studie v American Family Physician dávat například i lidé s nedostatkem železa v jídelníčku a ti, kteří chodí darovat krev. Riziko je vyšší také u vegetariánů, dospělých nad 65 let, sportovců a dětí, které se narodily předčasně.
Nedostatek hořčíku má vážný dopad na tělesné i duševní zdraví. Projevuje se i křečemi a únavou
Před problémy vás poté dokáže ochránit zdravá strava. Bohatým obsahem železa disponují například fazole, dýňová semínka, listová zelenina, rozinky a další sušené ovoce, vejce a mořské plody, jako jsou škeble, sardinky, krevety a ústřice. Zaměřit byste se poté měli také na zvýšený příjem ovoce a zeleniny obsahujících antioxidanty podporující krevní oběh a obranyschopnost těla. Pozor na potraviny, které zhoršují vstřebávání železa, psali jsme o nich na ZdravémStravování.