Parazitární infekce mohou mít závažné dopady na vaše zdraví. Rozpoznejte je včas pomocí těchto nejčastějších příznaků, které svědčí o jejich přítomnosti.
Parazitární infekce postihují mnohem více lidí, než si většina z nás myslí. Často však zůstávají nepovšimnuty, neboť tělo nemusí vykazovat žádné příznaky, které by byly jednoznačně spojovány s tímto problémem. Je proto důležité, abyste věděli, jak tento druh infekce diagnostikovat a zároveň ho léčit. Prvním znepokojujícím příznakem jsou především změny fungování těla, jako jsou problémy s trávicím traktem nebo problémy se spánkem. Níže se můžete seznámit s dalšími příznaky, jež odkazují na přítomnost parazita. Více prozradila lékařka Judith Marcin.
Problémy s trávicím traktem
Nejcharakterističtějšími příznaky parazitární infekce jsou především křeče a napětí v břiše, které se objevují bez ohledu na to, co jíte (ženy si tento pocit často pletou s předmenstruační tenzí). Někteří lidé také mohou ztratit chuť k jídlu, zatímco jiní mohou mít neustálou chuť na sladké – a navzdory vysokému příjmu kalorií dochází u lidí s parazitární infekcí k úbytku hmotnosti. Ten je důsledkem toho, že se paraziti živí potravou, již tělo tráví, a imunitní reakce, kdy se vaše tělo snaží bojovat proti vetřelcům. Dále pak můžete pociťovat také bolesti břicha, průjem, zvracení, nevolnost, zácpu a plynatost.
Změny vzhledu stolice
Parazitární infekci můžete poznat také podle stolice, která může obsahovat hlístice, části parazita nebo jeho výkaly, larvy či vajíčka. Většinou tak dochází ke změně její barvy, nebo dokonce struktury. Tento příznak lidé často zaměňují za jiné potíže, a proto je třeba sledovat další příznaky tohoto problému.
Horečka
V první fázi parazitární infekce se pacient může potýkat s horečkou a zvětšením lymfatických uzlin. Obecně byste měli zpozornět, pokud se mimo podzimní a zimní období potýkáte se zvýšenou teplotou, protože se často jedná o varovný signál závažnějšího problému. Jestliže tedy horečka neustupuje a pociťujete některé další výše uvedené příznaky, rozhodně se obraťte na svého praktického lékaře.
Kožní léze
Pokud se na vaší pokožce objeví vyrážka neznámého původu, může se vás tím tělo snažit varovat před přítomností parazitů v těle – stejně tak může na parazitózu odkazovat celkové svědění kůže nebo ekzém. Jestliže je vaše kůže bledá, může to být důsledek anémie způsobené přítomností parazitů, která je také často doprovázena lámavými nehty, slabostí a zvýšeným vypadáváním vlasů.
Problémy se spánkem
Jestliže se ve vašem organismu zabydlel parazit, pravděpodobně se to také odrazí na vašem spánku. Problémy mohou nastat zejména v důsledku několika faktorů, jako je například zvýšené osvětlení kůže, pomočování, skřípání zubů a také motorická hyperaktivita během spánku.
Zhoršení duševní pohody
Parazitární infekce může vést ke zhoršení duševní pohody, zejména nadměrné agitovanosti, nervozity, depresivních stavů a apatie. V případě výskytu tohoto problému u dětí často dochází ke zpomalení vývoje kognitivních funkcí.
Bolesti svalů a kloubů
K bolesti svalů a kloubů dochází především v důsledku působení toxinů, které vylučují paraziti. Pokud je tedy vaše strava bohatá na hořčík, draslík a sodík, a přesto pociťujete svalové křeče a bolesti, je velmi pravděpodobné, že jde o parazitární infekci.
Zdroj: Healthline, Healthline