Ačkoliv je srdeční zástava ve většině případů náhlá a nenadálá, v některých případech existují signály, které vás na blížící se nebezpečí upozorní a darují vám potřebný čas, říká lékařka Elaine K. Luo.
Srdce je orgán, který je v těle naprosto nenahraditelný a musí tak vždy naprosto skvěle fungovat. I přes tuto správnou a ničím nenarušenou funkci mohou vaše srdce zasáhnout zdravotní komplikace jako infarkt nebo srdeční zástava. Ty jsou ve většině případů nenadálé a nezvratné. V některých případech se však tato komplikace prozradí díky tělesným signálům a vy tak získáte drahocenný čas, který vám může doslova zachránit život. Na co si tedy dát pozor a které příznaky neignorovat?
Rozdíl infarktem a srdeční zástavou
Nejdříve ze všeho je důležité, ujasnit si základní fakt, a to rozdíl mezi infarktem a srdeční zástavou. Ačkoliv je totiž každé něco jiného, spousta lidí si tyto pojmy plete, nebo je považuje za jedno a to samé. Obojí je sice stejně závažným, avšak zcela jiným problémem se zcela jinými příznaky. Jak tedy správně reagovat u infarktu i u zástavy srdce?
Náhlá srdeční zástava je stav, kdy srdce nenadále přestane pumpovat krev a okysličená krev tak přestane proudit tělem, čímž se vytvoří nedostatek kyslíku. Jedná se tak o doslovné zastavení srdce, a to se nejčastěji projevuje bolestí na hrudi, dušností, zvýšeným pocením, závratí a nevolností. U každého člověka se však tyto příznaky mohou lehce měnit.
Vznik infarktu je naopak způsoben tím, že se náhle zablokují cévy, které vedou do srdce. To tak nemá co pumpovat a samo zůstává neokysličené. I u infarktu se můžete setkat s bolestí na hrudi, těžkým dýcháním, závratěmi a nevolností. Ty jsou však doprovázeny namodralým obličejem a krkem, měnící barvou končetin a celkovou malátností.
Co je však u obou případů stejné, je okamžitá nutnost rychlého zásahu a bezprostředního přivolání lékaře. Zásadní roli tak hraje každá minuta a také každá vteřina. Podle odborníků se totiž za každou minutu snižuje šance na přežití o 10 procent. Naopak s ubíhajícím časem se zvyšuje riziko trvalého poškození orgánů a destruktivního dopadu na celé tělo.
Signály, které mnozí ignorují
Ačkoliv je srdeční zástava i infarkt nenadálou a neočekávanou situací, dokáže tělo v určitých situacích reagovat včas a vznikající problém dává najevo drobnými signály. Ty však většina lidí sotva postřehne nebo je zcela ignoruje a záchrana je poté značně složitější a nemusí se danému člověku dostat pomoci včas.
Většina pacientů, kteří srdeční zástavu či infarkt přežili vykazovala v dnech nebo dokonce týdnech předtím určité tělesné jevy, které byly mimo zdravý a normální chod organismu. Pokud si tedy něčeho podobného všimnete i vy, neváhejte se okamžitě obrátit na lékaře, který provede potřebná vyšetření. Ty vám mohou prozradit váš zdravotní stav, a dokonce také zachránit život.
Bolesti na hrudi
Bolesti na hrudi patří mezi signály, které za žádných okolností nesmíte ignorovat. Ať už se tedy jedná o tupou bolest nebo takzvané píchání na hrudi, je dobré neprodleně naplánovat návštěvu lékaře. Tento jev totiž potvrdilo až více než 80 % pacientů, kteří překonali infarkt, srdeční zástavu či jiné potíže spojené se srdcem.
Problémy s dýcháním
Mezi jedny z nejčastějších známek problémů se srdcem, patří také dušnost a problémy s dýcháním. Tyto potíže se většinou projevují tím, že máte očividné těžkosti s dechem, a to i u věcí, kdy je tělo bez námahy nebo jste u těchto činností ještě nedávno žádné potíže nejevili. Nemůžete popadnout dech po několika málo schodech, nebo se vám dýchá těžce i během nečinnosti? Raději neprodleně kontaktujte lékaře.
Závratě a ztráta vědomí
Závratě anebo dokonce ztráta vědomí patří mezi další nežádoucí jevy, které jsou však úzce spjaty s možností srdečních potíží. Většinu se tak stává kvůli neúměrně rychlému poklesu krevního tlaku, ke kterému by za normálních okolností nemělo docházet. Pokud tedy pozorujete opakování těchto příznaků, kontaktujte lékaře a podstupte potřebná vyšetření.
Náhlé změny rytmu srdeční činnosti
Mezi příznaky skrytých srdečních potíží patří také náhlé změny rytmu srdeční činnosti bez zjevných příčin. Pokud tedy nemáte před stresovým výstupem, ani vedle vás nestojí vaše tajná láska či učitel nakukující, zda nepodvádíte u testu, a vaše srdce se přesto rozbuší jako o závod, možná byste se měli začít více sledovat. Náhlé poklesy nebo naopak zrychlení srdečního rytmu totiž nelze pokládat za zcela běžné a pro tělo normální.
Pomalé hojení ran a škrábanců
Dalším z řady příznaků potíží se srdcem může být také fakt, že se vaše rány a škrábance, byť se jedná o skutečné drobnosti, hojí opravdu pomalu a celý proces je velmi zdlouhavý. V takovém případě se může jednat o problémy s krevním oběhem, kdy tělo nemá dostatek červených krvinek na zacelení rány a vytvoření ochranné vrstvy, nebo jsou tyto krvinky koncentrovány do nesprávných a nepotřebných míst. Mohou se tak vytvářet také krevní sraženiny, které jsou pro srdce nebezpečné.
Otoky dolních končetin
Jedním z nejčastějších doprovodních příznaků nemocného srdce jsou oteklé dolní končetiny s viditelně změněnou barvou. Ta bývá nejčastěji výrazně namodralá, dokonce s rudým nebo fialovým odstínem. Tento jev je způsoben nesprávnou cirkulací krve, která se tak do této částí těla téměř nedostává. Často k otokům nohou dochází při dlouhém stání nebo také během těhotenství. Většinou se však jedná o krátkodobou záležitost a pokud se tento jev opakuje nebo má chronický ráz, je dobré zbystřit.
Podpora zdraví srdce
Pokud se chcete vyvarovat všem možným zdravotním komplikacím a problémům, je důležité myslet na to, že zdraví máte pouze jedno, a to by mělo být vždy na prvním místě. Vše ostatní by se tomu mělo podřídit. Proto je velmi důležité dbát na to, jak o své tělo pečujete a co do něj dostáváte. Faktory, které takovou péči tvoří, lze obecně nazvat životním stylem. Ten má také zásadní vliv na fungování a zdraví srdce.
O tom, co lze a nelze nazvat správným životním stylem by se dalo značně polemizovat. Platí však, že absencí pohybu, špatnými stravovacími návyky, kouřením, neúměrnou konzumací alkoholu a zbytečným vystavováním se stresovým situacím, trpí celé vaše tělo, a především vaše srdce. Zmíněnými faktory totiž napomáháte k vyššímu cholesterolu, který má poté vliv na zvýšený krevní tlak, ucpané cévy a další nežádoucí jevy, které podstatně zvyšují riziko infarktu či dalších srdečních poruch.
Důležité proto je, vyhnout se takovému životnímu stylu a pro své tělo dělat doslova maximum. To vám to tak vrátí lepší imunitou, kondicí a také celkovým zdravím a benefity ve všech směrech. Bohužel občas však dochází k situacím, že ačkoliv se snažíte žít co nejlepším životním stylem a pro své zdraví děláte skutečně vše, co je ve vašich silách, může se stát něco neočekávaného a nemoc srdce může propuknout i u vás. Vždy si proto všímejte všech výše zmíněných signálů a situaci nepodceňujte.
Zdroj: Healthline