Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se rychle poraďte s praktickým lékařem. Jedná se totiž nejspíše o příznaky žlučových kamenů.
Problémy se žlučníkem vám mohou velmi snadno znepříjemnit každodenní život. Mezi ty nejčastější z nich patří zejména kameny, které mohou vznikat v důsledku jeho zhoršené funkce a způsobují velmi silnou bolest. Jak ovšem uvádí lékař Saurabh Sethi, příznaků se může objevit mnohem více, a proto je dobré si na ně dávat pozor a v případě jejich přítomnosti co nejrychleji navštívit praktického lékaře.
Problémy se žlučníkem
Žlučník je důležitý orgán, který pomáhá rozkládat tuk z potravy ve vašem střevě a následně ho vstřebávat do krevního řečiště. Pokud se však dostane orgán do potíží nebo se v něm začnou tvořit kameny, může to ovlivnit jeho funkce a následně vaše celkové zdraví. Obvykle se problémy projeví nepříjemnou bolestí ve střední až pravé horní části břicha, nevolností a zvracením, horečkou nebo zimnicí a podle serveru Healthline často i chronickým průjmem.
Typická je pak u pacientů i žloutenka, která se může mimo jiné objevit také jako jeden z příznaků nemocných jater, jak jsme na webu ZdravéStravování již dříve uváděli. V tomto případě se však nejčastěji jedná o příznak blokády ve společném žlučovodu. Pozor byste si měli dávat také před abnormální stolicí a močí, jako jsou příliš světlé či tmavé barvy nebo změna struktury.
Typické příznaky žlučových kamenů
Žlučové kameny mohou způsobovat různé příznaky v různé intenzitě. Mezi ty nejčastější z nich však patří dle lékaře Qina Rao následující:
Neoptimální hladina cholesterolu je vhodný čas na lékaře. V dospělosti jde o 200 miligramů na decilitr
- Bolest v pravém horním kvadrantu břicha, která může být ostrá, tupá nebo křečovitá, objevuje se nejčastěji po jídle bohatém na tuky. Tato bolest může často vyzařovat do zad nebo mezi lopatky.
- Nevolnost a zvracení, zejména po vydatném jídle.
- Nadměrná plynatost, nadýmání a neustálý pocit plnosti.
- Ztráta chuti k jídlu, která přichází zejména kvůli bolesti a nevolnosti spojené s žlučovými kameny.
- Žloutnutí kůže a očního bělma, které způsobují problémy s odtokem žluči z těla. V tomto případě je důležité neprodleně navštívit lékaře.
- Horečka, zejména pokud dojde k infekci žlučovodu nebo žlučníku.
V každém případě je důležité si uvědomit, že znaky žlučových kamenů se mohou lišit v závislosti na velikosti, umístění a počtu kamenů. Pokud však máte jakékoli podezření na jejich přítomnost, měli byste se raději poradit se svým praktickým lékařem.