Bolest hlavy je nepříjemný problém, který může postihnout naprosto každého, a to jak ráno, tak i večer. Pomoci si můžete především tak, že se vyhnete spouštěčům.
Téměř každý člověk jednou za čas zažil nebo zažije bolest hlavy. Mnozí však neví, že existují různé typy tohoto nepříjemného problému – liší se zejména příčinou, délkou trvání a intenzitou bolesti. Pokud je méně závažná, můžete zmírnit příznaky poměrně snadno, ovšem v případě, že se jedná o chronickou a intenzivní bolest, kterou nemůžete vystát, měli byste raději vyhledat lékaře, protože vaše zdraví pravděpodobně není v pořádku, říká doktorka Deena Kuruvilla.
Tenzní bolest hlavy
Pokud trpíte tenzní bolestí hlavy, můžete pociťovat tupou bolest po celé hlavě, která není nijak pulzující a může velmi snadno narušit váš každodenní život. Spolu s ní se často objevuje také zvýšená citlivost, a to zejména v oblasti krku, čela, pokožky hlavy nebo ramenních svalů. Mezi nejčastější příčiny této bolesti patří stres, a proto je vhodné dbát na prevenci – pomohou vám zejména meditace, jóga nebo dechová cvičení (popřípadě můžete také začít více sportovat).
Clusterová bolest hlavy
Clusterové bolesti hlavy se vyznačují silnou pálivou a pronikavou bolestí, jež se vyskytuje vždy kolem jednoho oka nebo za ním (nebo popřípadě také na jedné straně obličeje). Příznaky tohoto problému mohou zahrnovat otok, zarudnutí, zčervenání a pocení na straně, která je bolestí hlavy postižena, a ucpání nosu nebo slzení očí – každá bolest může trvat od 15 minut do 3 hodin a většinou se vyskytují až čtyři typy bolesti denně, obvykle ve stejnou dobu. Lékaři však dodnes neví, co stojí za příčinou tohoto problému, a proto léčba prozatím zahrnuje léky.
Migréna
Migréna je pravděpodobně druhý nejčastější typ bolesti hlavy. Avšak na rozdíl od tenzní bolesti hlavy může výrazně omezit vaši schopnost vykonávat každodenní úkoly. Většinou je totiž pulzující a obvykle postihuje pouze jednu stranu, přičemž způsobuje citlivost na světlo a zvuk – spolu s ní se pak také může objevit nevolnost a zvracení. Tento problém může být spojen s jinými onemocněními nebo hektickým životním stylem – zvýšené riziko mají především ženy a lidé s posttraumatickou stresovou poruchou. Léčba opět zahrnuje užívání vhodných léků (často na předpis).
Hemicrania continua
Hemicrania continua je středně silná bolest na jedné straně hlavy, která trvá nepřetržitě po dobu nejméně 3 měsíců. Tento problém postihuje pouze 1 % pacientů trpících bolestí hlavy, přičemž náchylnější jsou ženy. Často tento stav doprovází slzení nebo zarudnutí očí, ucpaný nos nebo rýma, pokles očního víčka, pocení čela, mióza, neklid nebo rozrušení. Léčba je v tomto případě sporná, ovšem příznaky lze zmírnit užíváním vhodných léků.
Urputnou bolest hlavy a nedostatek energie je možné řešit pomocí potravin. Vše se obrátí k lepšímu
Hromová bolest hlavy
Hromová bolest hlavy je extrémně silná bolest hlavy, která přichází rychle a vrcholné intenzity dosáhne během necelé minuty. Ačkoliv bývá neškodná, v některých případech může být příznakem závažného onemocnění, jež vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, včetně:
- trhliny, praskliny nebo ucpání krevních cév,
- mozkové mrtvice,
- poranění mozku,
- syndromu reverzibilní cerebrální vazokonstrikce,
- vaskulitidy,
- apoplexie hypofýzy (krvácení do orgánu nebo ztráta krve z orgánu).
Při prvním výskytu hromové bolesti hlavy byste měli v každém případě co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.
Zdroj: Healthline