Chladnička není velmi náročný spotřebič, ale má několik požadavků, které by neměly být ignorovány. Víte, že lednice je druhým nejdražším přístrojem v domácnosti? Na prvním místě je klimatizace. Uvádíme Vám zde 5 běžných chyb, které pravděpodobně děláte s lednicí a jak se jim vyhnout.
Chyba 1. – Lednici naplníte k prasknutí
Mít hodně jídla nemusí být vždy tou nejlepší věcí, pokud jde o Vaši ledničku (nebo mrazák). Chcete-li aby fungovala efektivně (udržet potraviny v chladu), musíte nechat nějaký prostor pro cirkulaci vzduchu. Bez prostoru se Vaše chladnička bude snažit udržet potravu dost chladnou, takže jídlo se může zkazit rychleji. Naplňte své police, ale vyhněte se přeplnění. Takovou pomůckou je, že byste se měli dostat pohodlně k zadní části chladničky, pokud ne, je čas na vyndání nějakých položek.
Chyba 2. – Správně zavírejte dveře
Dveře lednice nejsou stejné jako například u skříně. Po obvodu dveří je těsnící guma, díky níž zůstává chladný vzduch uvnitř. Často se její funkce zničí a to díky špatnému dovírání dveří. Dveře jsou většinou špatně zavřené, když police ve dveřích a v chladničce přeplníte. Vypadá to, že dveře jsou správně zavřené, ale není tomu tak, jsou špatně dovřené a tím se funkce gumy ničí a pak studený vzduch uniká. Proto po zavření dveří, vždy trošku na dveře přitlačte, abyste měli jistotu, že jsou správně zavřené.
Chyba 3. – Nastavíte příliš nízkou teplotu
Když necháte dvířka otevřená dokořán, při doplňování či vyprazdňování lednice, studený vzduch se dostane ven, abyste kompenzovali uniklý vzduch, tak „dočasně“ snížíte teplotu v lednici. To je v pořádku, ale je snadné zapomenout, tím pádem Vaše chladnička spaluje ještě více elektřiny a potraviny jsou namrzlé, takže zkažené. Pokud není přeplněná a je správně utěsněná, i když necháte dveře otevřené po dobu jedné minuty nebo dvě, vaše lednička dokáže zvládnout ztrátu teploty samo o sobě dříve, než má jídlo šanci se zkazit. Ideální teplota v chladničce je 5°C a v mrazničce -18°C. Spotřebovaná energie se pak obecně samozřejmě liší podle konkrétních specifikací jednotlivých ledniček. Orientovat se můžete například podle energetických štítků. Více informací najdete o této problematice v samostatném článku o výběru ledničky.
Chyba 4. – Nečistíte ledničku často
Chladnička je nejvhodnější místo pro různé rozlití nebo utroušení nějaké nečistoty. Jistě vyčistíte zjevný nepořádek, ale asi tak často neprovádíte důkladné vyčištění celé ledničky. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv doporučuje, čištění chladničky jako součást pravidelné rutiny, protože nebezpečné bakterie z malého úniku v balení masa mohou kontaminovat jiné potraviny, které možná nevaříte před konzumací. Při čištění lednice nezapomeňte uklidit i pod ní, je to skvělé místo pro shromažďování prachu a špíny, což zhoršuje efektivní provoz vaší chladničky.
Chyba 5. – Dáváte do ledničky příliš horké jídlo
Pokud vložíte do chladničky teplé jídlo v teplém nádobí, tak se uvnitř teplota zvýší. Tím pádem je riziko zkažení ostatních potravin. Abyste bezpečně uložili potraviny, které jsou horké, je třeba je ochladit. Rozdělte je do menší nádoby, to umožní větší cirkulaci vzduchu, což ochladí potravu rychleji, a tak teplota v lednici bude ideální.
Obrázek: pixabay.com