S podzimem přichází čas velkých teplotních změn, který je příznivý především pro přenášení kapénkových nemocí, jakými je hlavně nachlazení, či se zhoršujícími se projevy alergií (kvůli pylu či plísni, které se v běžném přírodním i městském prostředí rozšiřují). Vedle nich však na nás číhají také trochu zákeřnější nemoci, které jsou spojeny především s úbytkem slunečního světla.
Nedostatek slunce může mít pro náš organismus velmi negativní důsledky, a to nejen kvůli snižujícímu se příjmu vitamínu D, který je důležitý pro metabolické pochody a rozklad vápníku pro zuby a kosti. Abyste předešli nežádoucím tělesným i duševním stavům, měli byste se snažit co nejvíce užívat také podzimního sluníčka. A co vám všechno hrozí?
Deprese a špatná nálada
Nedostatek slunečního svitu, který je přímo spojený s úrovní hladiny vitamínu D v organismu, má velký vliv na náladu člověka a schopnost vyrovnávat se se stresovými situacemi. Při přechodu mezi létem a podzimem se výrazně omezují možnosti získávání tohoto vitamínu ze slunečního záření zejména proto, že rozdíl teplot je znatelný pocitově a není možné jej absorbovat přes tak velkou plochu kůže. Začnete-li v tomto období pociťovat úzkost, není vyloučeno, že je to právě nedostatkem slunečního osvitu – proto byste měli chodit častěji a ven a zkusit jej vstřebat co nejvíce.
Nadváha
Nejenže se snižuje počet příležitostí ke sportování a pohybu ve venkovním prostředí, nedostatek slunečního záření a zpomaluje metabolismus a nutí tělo ke zvýšenému příjmu potravy (což je v nás zakódováno jako příprava na zimu). Dostatečný sluneční osvit pomáhá lépe spalovat kalorie a zmírňovat riziko rozvoje cukrovky.
Zvýšená produkce potu
Přestože teplota klesá, můžete pozorovat při nedostatku slunečního osvitu zvýšenou produkci potu, která je způsobená především výkyvem hladiny vitamínu D v krvi. Pocení se může objeviti při nenáročném pohybu a narušuje naši tělesnou kondici. Je také prvním příznakem, že je potřeba dostat hladinu vitamínu D na správnou úroveň.
Problémy se spánkem
Snížený příjem vitamínu D a nevystavování se slunečnímu záření ovlivňují také kvalitu spánku. Není-li organismus vystaven pravidelnému dennímu cyklu, vyžaduje mnohem více odpočinku, což se projevuje kontinuální únavou a problémy s usnutím. Trávíte-li spoustu času při umělém osvětlení, můžete si vypěstovat až nespavost.
Bolesti kostí
Hladina vitaminu D v těle ovlivňuje zejména kosti a klouby. Při nadměrném pobytu ve vnitřních prostorách bez dostatečného slunečního osvitu můžete zaznamenat také bolesti podobné artritidě. V takovém případě je dobré vitamín D doplňovat ze stravy či potravinových doplňků, které pomáhají bolest zmírnit. Proto je také dobré vždy, když je možnost, vyrazit na sluníčko.
Rakovina a srdeční onemocnění
Nedostatek pohybu, čerstvého vzduchu a přirozeného venkovního prostředí je také jedním z hlavních rizikových faktorů vzniku rakoviny prsu či prostaty, a také rozvoje kardiovaskulárních chorob. Jako prevence se v tomto případě doporučuje minimálně 15minutová chůze na slunci každý den (dovolují-li to povětrnostní podmínky).
Úvodní Fotografie: Freepik