Konzumujte více vlákniny a zůstaňte hydratováni. To je rada, kterou dostane patrně každý pacient, trpící hemoroidy. Rada zní jasně, stručně a jednoduše. Ne každý to pak však umí aplikovat do praxe. Proto se dnes zaměříme na konkrétní potraviny, které mohou pomoci a potraviny, které naopak mohou škodit.
Fazole, čočka, ořechy
Jen půl šálku fazolí pokryje cca třetinu doporučovaného příjmu vlákniny. Luštěniny a ořechy obsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu.
Rozpustná vláknina – je z velké části metabolizována během průchodu střevem. Využitá je jako substrát pro prospěšné bakterie, působí tedy jako prebiotikum. Nachází se v ovoci, zelenině, luštěninách, ořeších, semínkách, obilovinách či psylliu.
Nerozpustná vláknina – je typ vlákniny, která při kontaktu s vodou nebobtná. Zvětšuje však objem tráveniny, čímž urychluje průchod potravy i odpadních látek naším střevem. Tato vláknina se nachází ořeších, semínkách, luštěninách, celozrnných obilovinách, ovoci, zelenině (především v zrníčkách a ve slupce).
Asi 20 mandlí nebo pekanových ořechů má přibližně 3 gramy vlákniny. Namísto použití pouze masa v polévkách přidejte spíš více fazolí či zeleniny. I v salátech můžete použít fazole a ořechy. Vyzkoušejte recepty z Indie a Středního východu, které často používají fazole, čočku a hrách.
Zrna
Vyměňte bílý chléb nebo obyčejné těstoviny za zdravější verzi z pohanky, celých zrn, žita. Místo obyčejného rohlíku nebo chleba z bílé mouky si dejte na snídani třeba ovesné vločky, jáhly či pohanku. Ovesné vločky jsou výtečnou volbou, mají totiž dvojnásobné množství vlákniny.
Ovoce a zelenina
Tak tady je to zcela jasné. Ovoce a zelenina obsahuje rozpustnou i nerozpustnou vlákninu. Samozřejmě to neznamená, že se máte cpát jen ořechy, zeleninou, ovocem, luštěninami. Všeho s mírou. Ale rozhodně by tyto potraviny měly tvořit velkou část vašeho jídelníčku. Některé typy ovoce a zeleniny obsahují i 90% vody, což vám pomůže s hydratací. Patří zde například meloun, salátová okurka, jahody, grapefruit, ananas a další.
Co naopak nejíst
Potraviny s nízkým obsahem vlákniny mohou způsobit nebo zhoršit zácpu (a tím i hemoroidy), takže je lepší takové potraviny omezit. Patří sem například:
-
Bagety a bílý chléb
-
Některé mléčné výrobky
-
Maso
-
Mražená jídla, zpracovaná jídla, rychlé občerstvení
Sledujte také množství soli ve stravě. Přemíra soli může vést k tomu, že vaše tělo bude více zadržovat vodu, což vytváří větší tlak na vaše krevní cévy. To zahrnuje i žíly ve spodní části, které způsobují hemoroidy. Doplňky železa mohou rovněž způsobit zácpu a další zažívací potíže, proto se poraďte se svým lékařem dříve, než je užijete.
Obrázky: pixabay.com