Čištění uší vatovými tyčinky je nejběžnější způsob, jak odstranit ušní maz. Paradoxně je ale také nejméně vhodný a důvodů je hned několik.
Většina lidí pro důkladné čištění uší používá pouze jednorázové tyčinky. Buď je to z důvodu, že jim vyhovují nejvíce, nebo proto, že ani jiné nástroje pro čištění ušního mazu neznají. Bohužel však vatové ušní tyčinky mohou způsobit více škody než užitku. Naučte se čistit ušní maz tak, aby to bylo nejen efektivní, ale především bezpečné, radí lékařka Debra Sullivan.
Funkce ušního mazu
Čištění uší je jednou ze základních hygienických činností. Žlutý nebo nahnědlý ušní maz, který vytéká ze zvukovodu, může být nepříjemný a budit dojem, že si s mýdlem a houbičkou příliš nerozumíte. To je však mylný úsudek. Ušní maz je hustý výtok, který vzniká přirozeným působením mazových žláz. Je kyselý, což ovlivňuje jeho vlastnosti. Nejde však pouze o nečistotu, ušní maz plní spoustu důležitých funkcí.
- Brání růstu bakterií a plísní ve zvukovodu
- Čistí ucho od zbytků odumřelých buněk, nečistot a prachu
- Zvlhčuje sluchový orgán, brání svědění
Kdy nastává problém s ušním mazem?
Předpokládá se, že ušní maz čistí uši sám o sobě, takže manuální čištění by nemělo být příliš časté ani příliš invazivní. Jakmile přijde jeho čas, sám se z ucha odstraní. Důvody jeho přebytku mohou být však různé. Zpravidla je množství ušního mazu dáno geneticky, ale i každodenní návyky mají vliv.
Časté používání špuntů do uší nebo sluchátek a nešikovné používání vatových tyčinek může vést k ukládání ušního mazu. Pocit ucpaného ucha a bzučení jsou jasné známky toho, že něco není v pořádku. Je dobré vědět, že nadměrné množství ušního mazu může souviset i s věkem a kožními chorobami.
Proč vynechat vatové tyčinky?
Ptáte se, proč je čištění uší vatovou tyčinkou nebezpečné? V první řadě je to právě onen nástroj, který může způsobit zvýšenou tvorbu ušního mazu. Příliš častá a příliš hluboká aplikace vede k nadměrné produkci mazu a ucpávání zvukovodu. Z dlouhodobého hlediska to může vést k poškození sluchu a nutnosti návštěvy lékaře. Neodborná manipulace s tyčinkou také představuje riziko poškození ušního bubínku. Tyčinky se doporučují pouze k čištění boltce.
Jak si čistit uši, abyste si neublížili?
Někdy jsou ta nejjednodušší řešení nejlepší. Uši se doporučuje jednou za čas vypláchnout trochou teplé vody. Mýdlo není nutné. Pokud máte pocit, že máte ucpané ucho, použijte parafínovou metodu. Jemně jej zahřejte, lehněte si na bok, aby se usnadnilo zavádění a nalijte trochu parafínu do ucha. Po pár minutách vstaňte, hmota společně s rozpuštěným ušní maze vyteče ven. Zbytky přípravku odstraňte vodou. Použít můžete i olivový olej.
Zdroj: Healthline, Healthline