Cévní mozkové příhody, tedy mrtvice, jsou strašákem zejména starší populace. Neznamená to však nutně, že mladších lidí se týkat nemohou. Proto je dobré nejen vědět, jak mrtvici rozpoznat, ale především také, jak jí předcházet.
Mozkové příhody vznikají většinou jako následek krevní sraženiny. Ta může vzniknout přímo v tepně zásobující mozek, nebo je do této oblasti zanesena odjinud.
Jak poznat mrtvici?
Nejčastěji dochází k náhlému postižení a zhoršení řeči nebo pohybu či koordinace jedné poloviny těla. Běžná bývá i zmatenost a dezorientovanost nebo poruchy vidění. Jakmile pojmete podezření, že by se o mozkovou příhodu jednat mohlo, okamžitě kontaktujte záchrannou službu. Včasná pomoc rozhoduje o co nejmenších následcích pro další život pacienta.
Jak mrtvici přecházet?
V prvé řadě je dobré eliminovat všechny rizikové faktory, které jsou s mrtvicí prokazatelně spojeny. Jde zejména o:
- diabetes
- kouření cigaret
- vysoká konzumace alkoholu
- vysoká hladina cholesterolu
- dědičné faktory
- sedavé zaměstnání
- úrazy krku
- stres
Některé z těchto faktorů logicky ovlivnit nemůžeme, ale například náš životní styl, způsob stravování a užívání různých návykových látek je něco, co je čistě v našich rukách, a neseme za to plnou odpovědnost.
Existují však i další tipy, které pomáhají mrtvici předcházet. Chcete-li pro své tělo udělat skutečně to nejlepší, vyzkoušejte také:
Konzumace potravin s vysokým obsahem draslíku
Nedávná studie prokázala, že vysoký příjem draslíku snižuje riziko mrtvice. Je to důležité zejména pro ženy po menopauze. Do své stravy se tedy nebojte zařadit vyšší množství fazolí, tmavě zelené zeleniny, meruněk, dýně, avokáda, hub nebo banánů.
Dopřejte si kvalitní čokoládu
Pokud máte rádi čokoládu, jistě vás tato příjemná povinnost potěší. Několik studií ukázalo, že lidé, kteří jedí pravidelně čokoládu s vysokým obsahem kakaa, mají až o 30 procent nižší riziko mrtvice. Obsah kakaa by však neměl být nižší než 70 % a zároveň by čokoláda měla být co nejméně doslazovaná.
Pozor na chronické chrápání
Hlasité zvuky při spaní nemusí trápit jen vašeho partnera – i vy sami byste si s nimi měli dělat starosti. Lidé, kteří chrápou, svůj problém často vůbec neřeší a berou jej jako běžnou součást života, ale může to být skutečný problém. Podle řady výzkumů může chronické chrápání přispívat k pravděpodobnosti vzniku mozkové mrtvice. Muži přitom trpí těmito problémy až třikrát častěji než ženy. Pokud chrápete, pokuste se tohoto problému co nejdříve zbavit i v zájmu vašeho dlouhodobého zdraví.
Navštivte zubaře
Je to možná překvapivé, ale zubař často může vůbec jako první zaznamenat blížící se potíže. Například otok dásní může být prvním příznakem nástupu onemocnění. Proto se vyplatí absolvovat preventivní prohlídku alespoň jedenkrát za 6 měsíců.
Fotografie: Pixabay, Freepik