Zdraví trávicího traktu je zvláště důležité pro kvalitní a pohodový život. Tyto potraviny vám pomohou obnovit střevní mikroflóru a ochránit vás před problémy.
V současné době plné nezdravých potravin je téměř běžné, že se lidé často potýkají se zažívacími potížemi. Tyto problémy ovšem mohou nepěkně narušit váš každodenní život, což se může odrazit na vaší energii a kvalitě práce. Abyste se jich však zbavili, nemusíte nutně chodit do lékáren a kupovat komerční léky – skvěle vám pomohou tyto 3 fermentované potraviny, které účinně obnoví vaši střevní mikroflóru, potvrzuje lékařka Kathy W. Warwick.
Přínosy fermentovaných potravin
Potraviny, které prošly procesem fermentace, mají velmi přínosný vliv na trávicí procesy, acidobazickou rovnováhu a podporují vyváženou tvorbu žaludeční šťávy. Tato přírodní probiotika proto mají jedinečnou nastolit ve vašem žaludku pořádek, odbourat veškeré parazity a chránit jej před infekcemi a nedostatkem důležitých živin, protože podporují jejich tvorbu a přísun – zvyšují například produkci vitamínu B, obsahují omega-3 mastné kyseliny, trávicí enzymy, laktázu a kyselinu mléčnou.
Kysané zelí
Kysané zelí nevyžaduje pro fermentaci přidávání bakterií, neboť ty již žijí na jeho povrchu. Pokud si ho chcete vychutnat pořádně, nezapomeňte do něj přidat přírodní sůl, protože ta potlačí množení hnilobných bakterií, dokud laktobacily nevyprodukují dostatek kyseliny k jejich neutralizaci. Zelí navíc obsahuje velké množství vitamínu C, vitamínů A, vitamínů skupiny B, posiluje imunitní systém, a zabraňuje předčasnému stárnutí buněk a tkání.
Kvašená zelenina
Kvašená zelenina je stejně jako kysané zelí skvělým prostředkem, jak dodat své střevní mikroflóře potřebné živiny a probiotika. Připravíte ji tak, že do třílitrové sklenice přidáte půl hlávky nahrubo nakrájeného zelí, středně velkou červenou řepu nakrájenou na tenké plátky, hrst oloupaných stroužků česneku a trochu semínek fenyklu nebo čerstvého kopru – zelenina by měla naplnit sklenici asi do dvou třetin.
Přidejte 1 polévkovou lžíci hrubé soli, sklenici syrovátky a vše dolijte vodou. Sklenici zavřete menším podšálkem a ujistěte se, že jsou všechny ingredience zalité vodou. Takto připravenou směs nechte kvasit 1-2 týdny při pokojové teplotě a poté ji uchovávejte v lednici. Je to velmi chutná svačinka.
Kyselina řepná
Kyselina řepná patří mezi další skvělé fermentované potraviny, které vám pomohou uzdravit střevní mikroflóru a dokáží vám ulevit od bolesti břicha. Středně velkou řepu nakrájejte na tenké plátky a vložte ji do dvoulitrové sklenice. Přidejte 1-2 polévkové lžíce soli, 1 hrnek syrovátky, 5 stroužků česneku, 1 lžičku fenyklových semínek a sklenici naplňte vodou. Nechte směs kvasit 2 až 5 dní při pokojové teplotě a poté ji chlaďte v lednici. Jakmile se budete chtít napít, raději červenou řepu zřeďte vodou.
Zdroj: Healthline, Healthline