Káva je velmi oblíbeným nápojem, který si mnohdy dopřáváme až několikrát denně. I přesto se kolem ní stále objevuje několik mýtů. Pojďme si je postupně vyvrátit.
Jako spoustě jiných věcí, ani kávě se nevyhnou různé mýty a mylné informace, které o její konzumaci kolují. Podíváme se na nejčastější z nich a vysvětlíme si, proč tomu tak není a proč nemáme důvod se obávat. Káva může být ve skutečnosti našemu zdraví prospěšná a její konzumace se nemusíme bát. Jako u všeho je ale doporučena konzumace s mírou a v případě zdravotních problémů také konzultace s Vaším ošetřujícím lékařem.
Káva zvyšuje srdeční tlak a hrozí nám osteoporóza
Osteoporóza, neboli řídnutí kostí, je přirozeným projevem stárnutí. Velký vliv na ni má příjem vápníku a vitamínu D, tělesná hmotnost, ale také fyzická aktivita. Ovlivňuje ji i naše pohlaví, četnější výskyt onemocnění je totiž u žen. Studie zaměřené na konzumaci kávy ale neprokázaly, že by její konzumace přímo ovlivňovala výskyt onemocnění. Konzumace kávy není ani přímo spojena s výskytem gastrointestinálních poruch, nemusíme se tedy bát ani výskytu tzv. kyselého refluxu.
Velmi rozšířeným mýtem je také to, že kofein obsažený v kávě má vliv na krevní tlak. Není tomu tak. Kofein má sice stimulační vlastnosti, ale působí pouze na naši bdělost a pozornost. Četné studie dokazují, že pravidelná konzumace kofeinu nevede ke vzniku hypertenze. Také nebyla prokázána přímá spojitost mezi konzumací kávových nápojů a vzniku rakoviny. Mezi faktory, které vznik rakoviny podporují, se řadí kouření, nezdravá strava, nadváha, alkohol a malá fyzická aktivita.
Při konzumaci kávy se tloustne a také dochází k dehydrataci
Častým mýtem také je, že diabetici by si tento lahodný nápoj neměli dopřát vůbec. Pravda je ovšem opačná, káva nemá negativní vliv na průběh diabetu, ba naopak, může zabránit rozvoji cukrovky typu 2. To je nejspíš způsobeno přítomnými antioxidanty, které ovlivňují regulaci metabolismu glukózy. Je však zapotřebí zmínit, že diabetikům je doporučeno konzumovat kávu černou, bez přidaných dochucovadel, cukru nebo mléka.
Samotná káva také není energeticky náročná, proto při její konzumaci nepřibíráme na váze. Problém s hmotností by nám mohla dělat pravidelná konzumace kávy ochucené, a to převážně pomocí mléka, cukru, smetany nebo ochucených sirupů. Vysoký podíl mléka a cukru je také v oblíbených kávových nápojích 3 v 1 nebo 2 v 1. Jejich častá konzumace může mít negativní vliv na naši postavu. Mýtus o kávě je také to, že dehydratuje. Kofein má mírné diuretické účinky, ty ale nejsou dostatečně silné, aby převažovaly nad množstvím vody v kávě.
Zdroj: TheHealthy