V hlavě a krku máme více než 1 000 slinných žláz, ale v ústech se vyskytují pouze 3 páry hlavních – příušní žlázy, submandibulární a sublingualní žlázy. Všechny vyrábějí a vylučují sliny, které pomáhají při trávení, zvlhčují ústa a krk a minimalizují infekci horních cest dýchacích. V tomto článku budeme hovořit o rizikových faktorech pro rakovinu slinných žláz.
Stáří
Zdravotnické úřady tvrdí, že rakovina slinných žláz může ovlivnit kohokoli v jakémkoli věku. Zdá se však, že toto onemocnění je častější u starších osob. Ve skutečnosti je průměrný věk 64 let, kdy bývá diagnostikována rakovina slinných žláz. Netřeba dodávat, že riziko rakoviny slinných žláz se zvyšuje nejen stárnutím, ale také tím, jaký životní styl vedete v mládí. Pokud hazardujete se svým zdravím, přibývající věk pak jen zdraví více podlomí.
Pohlaví
Podle výzkumu se ukázalo, že tímto onemocněním trpí převážně muži. Nevyhýbá se sice úplně ani ženám, ale většina pacientů jsou spíše muži.
Alkohol a kouření
Existuje mnoho různých typů rakoviny, které jsou spojeny s kouřením cigaret a nadměrným příjmem alkoholu, a jedním z nich je rakovina slinných žláz. To lze přičíst skutečnosti, že toxiny obsažené v cigaretovém kouři a alkoholu mohou způsobit abnormální změny v buňkách ústní dutiny. Jinými slovy, nezdravý životní styl může zvýšit vaše šance na rozvoj rakoviny slinných žláz.
Genetické dispozice
V určitých případech se zdá, že výskyt rakoviny slinných žláz je v některých rodinách vyšší. Je samozřejmé, že stejně jako většina typů rakoviny má i rakovina slinných žláz tendenci postihovat více členů rodiny. Tudíž pokud ji má nebo měl někdo blízký z vaší rodiny, budete mít větší pravděpodobnost tohoto onemocnění. Určitě to neznamená, že nutně musíte onemocnět. Už jsme zmínili, že velkou roli hraje i životní styl, a ten špatný rozhodně ničemu dobrému nepřispívá.
Vystavení se toxinům
Podle některých studií mohou mít lidé, kteří jsou vystavení určitým látkám (toxinům) zvýšené riziko rakoviny slinných žláz. Prášek ze slitiny niklu, oxid křemičitý a azbest mohou způsobit propuknutí nemoci. Také dlouhodobý život ve velmi znečištěném prostředí může být spouštěčem.
Další rizikové faktory
-
Vystavování se dlouhodobě slunečnímu záření
-
Nedostatečná ústní hygiena
-
Infekce HPV virem
-
EBV virus – virus infekční mononukleózy
Možnosti léčby
-
Chirurgická
-
Chemoterapie
-
Radiační terapie