Zdravotní benefity aspiku prospějí celému tělu. Podpoří i pokožku a klouby

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Aspik je tradiční pokrm, který jedni milují, zatímco druzí nemohou vystát jeho chuť. Je nicméně plný kolagenu a nabízí zajímavé benefity.

Aspik je tradiční pokrm, jehož hlavní složkou je želatina. Ta se vyrábí zejména při vaření kostí, masa a někdy také zeleniny, díky čemuž je plná užitečných složek. Jeho konzumace je tedy dle lékařky Alexandry Rowles velmi prospěšná pro lidské zdraví a nabízí hned několik zajímavých benefitů. Přestože vám nemusí chutnat, dokáže podpořit vaše klouby i šlachy, zlepší vaše trávení a dodá vám značné množství bílkovin.

Nejzajímavější benefity aspiku

Aspik je plný kolagenu, což je bílkovina obsažená v kostech, chrupavkách, kůži a pojivových tkáních zvířat. Pokud ho tedy zařadíte do svého jídelníčku, podpoříte tím zdraví svých kloubů a kostí, stejně jako pružnost a hydrataci pokožky, uvádí odborná studie. Klíčovou roli v tomto případě hrají také obsažené aminokyseliny, jako je glycin a prolin. Ty výrazně podporují regeneraci všech kloubů i šlach v těle a činí je mnohem odolnějšími vůči poškození.

Dále tento tradiční pokrm také podporuje zdraví trávicího traktu. To především díky tomu, že zlepšuje tvorbu žaludečních šťáv a celkovou funkci střev. Jak také uvádí server Healthline, obsažená želatina dokonce pomáhá regenerovat sliznici a chránit ji před možnými nemocemi. Kromě toho je aspik plný bílkovin, které mu dodává samotná želatina, ale i maso. Tyto látky jsou nezbytné pro tvorbu svalů a regeneraci tkání.

Unikátní zdravotní benefity aktivního uhlí: Snižuje i hladinu cholesterolu a uklidňuje žaludek

kostra páteře
Fotografie: Pixabay

Dále pak podle doktorky Rowles tento pokrm podporuje imunitní systém, zejména díky obsahu aminokyselin a minerálů. Tyto látky mají obzvláště dobrý vliv na dýchací cesty, takže dokáží vyléčit řadu nepříjemností. Obecně je navíc aspik nízkokalorický, protože obsahuje především želatinu a malé množství masa či zeleniny. Navíc dle vědců podporuje pocit sytosti, takže se hodí skvěle i do diety. Na Zdravém Stravování jsme také psali o velmi netradičním zdroji minerálů.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]