Každý člověk na světě musí mít žíly, jinak by tak trochu nemohl být naživu. Pro lidi je ale záhadou, že některým jdou žíly vidět hodně, zatímco jiným až tak ne.
Uvažovali jste někdy nad tím, že zatímco vám hledá sestřička žílu k napíchnutí několik minut, u jiných lidí stačí pohled z dálky a máte jasno? Na světě je několik miliard lidí, a tak je jasné, že každý bude trochu jiný. Proč jdou ale žíly některý jedincům vidět tak moc, že až působí napuchle? A můžete si je doslova i osahat? Někdy i vám samotným mohou vystoupnout a to vede ke strachu.
Když jste až příliš ve stresu
Jakmile jste si všimli, že vám z ničeho nic naběhly žíly na pažích, značí to až moc vysokou míru stresu. Může se jednat o stres z vaší každodenní rutiny, kdy nestíháte učivo, práci či máte jiné problémy. Zároveň to může souviset i se stresem spojeným s velkou fyzickou aktivitou. Tento stres následně vede ke zvednutí vašeho tlaku a to je velmi blízko ke zvětšení křečových žil celkově.
Změny klimatu mají také vliv
Tento jev se netýká každého, ale teplo svým způsobem může ovlivňovat velikost žil a to, jak moc jsou v daný moment viditelné. Zvláště při vysokých teplotách, kdy je vám až horko, mají vaše žíly tendenci se rozšiřovat a tím pádem být viditelnější. Někdy to může být až bolestivé a můžete z toho mít křeče. Pod kůží se začne shromažďovat krev a právě v tento moment si můžete modrých žilek pod kůží všimnout.
Může se jednat o tromboflebitidu povrchových žil
Tento název označuje kombinaci trombózy (zatuhnutá krev v žilách, nejčastěji v dolních končetinách) a zánětu žilní stěny (zpomalení žilního odtoku a poškození stěny). Toto onemocnění není zas až tak nebezpečné, ale bohužel je spíše bolestivé. Jakmile se začne tvořit sraženina, může to být příčina až příliš viditelných žil.
Jakmile začnete hodně fyzicky cvičit
Při cvičení je naprosto běžné, že vaše krev začne více cirkulovat tělem a to vede mimo jiné i ke zvednutému tlaku. Žíly se tím pádem samozřejmě rozšíří a jsou více vidět už na pouhý pohled. Ve většině případů se po docvičení vše vrátí do normálu. Jakmile ale zvedáte příliš často hodně těžké závaží, může se stát, že žíly budou více viditelné trvale.
Genetiku a věk bohužel neošálíte
Někomu se prostě stane, že se narodí s většími žílami, které jdou vidět prakticky neustále, i když jsou zrovna v klidu. Jiní lidi mají zase tak moc světlou pokožku, že jejich žíly nelze přehlédnout. To je prostě genetika, se kterou se nedá dělat nic jiného, než ji přijmout. U starších lidí dochází ke ztenčení kůže a zvětšení žil v důsledku oslabení chlopní, což má opět za následek to, že jejich žíly nepřehlédnete.
Na vině mohou být i křečové žíly
Jakmile se řeknou křečové žíly, většina lidí si je představí na nohou, jelikož tam k nim nejčastěji dochází. Pravdou ovšem je, že se mohou objevit na kterékoliv části těla. Odborně jsou nazývány varixy a jsou to rozšířené a zvětšené povrchové žíly. Poznáte je tak, že vystupují na povrch kůže a jsou silně modré či fialové. Objevují se tam, kde je narušen krevní a žilní oběh, či tam jsou poškozeny chlopně nebo žilní stěny.
Zdroj: Healthline