Játra jsou životně důležitým orgánem, a zaslouží si naši nemalou pozornost. Přírodní léčba může udržet vaše játra ve formě a předejít zdravotním problémům, potvrzuje lékařka Amy Richter.
Játra odstraňují z našeho těla jedovaté látky, a proto plní hlavní funkci detoxikace. Ukládají vitamíny a minerály, regulují krevní srážlivost a pomáhají imunitnímu systému v boji s infekcí. Většinou máme onemocnění jater spojeno s nadměrným užíváním alkoholu, ale v případě Nealkoholické steatohepatitidy, známé taky pod názvem „ztučnění jater“, je to jinak. Toto zánětlivé onemocnění zřejmě vzniká nezdravým životním stylem a nemusí se dlouhou dobu nijak projevovat. Existují naštěstí přírodní produkty, které mají vynikající účinky.
Ostropestřec mariánský
Je považován za jeden z nejpřínosnějších bylinných léků pro zlepšení funkce jater. Jeho flavonoidy zabraňují poškození jater, detoxikují tělo a zvyšují hladinu glutathionu v játrech. Pokud tedy žijete nepříliš zdravým životním stylem, občasná očistná kúra z ostropestřce pro vás může být vynikajícím pomocníkem už při prevenci.
Lněné semínko
Brání vstřebávání toxinů ze střev a chrání tak játra před zatížením. Vhodnější je konzumace oleje z tohoto semínka. Můžete si jej přidat ke každému jídlu ve finální části nebo konzumovat 2-3 lžičky denně. Není vhodný pro pečení ani smažení, ztrácel by cenné omega 3 mastné kyseliny.
Koriandr nejen v kuchyni
Může tělu pomoci zbavovat se těžkých kovů, například olova, rtuti nebo hliníku. Bohaté množství alkaloidů a flavonoidů v listech pomáhá při léčbě onemocnění jater a zajišťuje správné vylučování toxinů z těla. V kuchyni má řadu využití. Můžete jej přidat do omáček, ke grilovanému masu i do nádivky.
Kořen lékořice
Lékořice má protizánětlivé účinky především pro játra, zvyšuje imunitu a doporučuje se i při chronických obtížích střev. Konzumace lékořice by ale neměla být ve velkém množství a dlouhodobá, může se stát poté toxickou. Z kořene se připravuje extrakt, kdy se lékořice rozemele a vaří na požadovanou hustotu. Výsledek je nejčastěji známý v podobě pendreku.
Populární kurkuma
Stále populárnější koření, které se přidává do většiny jihoasijských pokrmů. Velmi známý je zlaté mléko. Ajurvédský nápoj, který dokáže detoxikovat játra, zvyšovat imunitu a likvidovat záněty. Pasta se připravuje se ze směsi kurkumy, pepře a vody a následně přidáním kokosového mléka, oleje a medu vznikne zdravý a doslova zlatý nápoj.
Skořice proti virům
Je všemi známé kouzelně vonící koření. Dokáže zmírnit problémy s trávením a působí jako silný antioxidant. Brání množení bakterií a virů a zabraňuje onemocnění srdce. Pravidelnou konzumací skořice nejen prospějete svým orgánům, ale nastartujete si správně metabolismus.
Regenerační pampeliška
Má obrovskou regenerační schopnost. Listy obsahují velké množství vitamínu C, mangan a draslík a bývá součástí čajových směsí především potom žlučníkových čajů. Pampeliška podporuje trávení a zlepšuje látkovou výměnu. Kořen pampelišky se doporučuje pro podporu jaterní funkce. Velmi dobře totiž napomáhá odstraňovat toxiny z organismu.
Zdroj: Healthline