Na základě změn vašich očí je možné rozpoznat celou řadu současných i budoucích zdravotních problémů. Patří mezi ně i závažná onemocnění, říká lékařka Niki Bezzant.
Oko do duše okno, říká se mezi lidmi od dávných let. Je to pravda jen částečně. Oko je totiž zrcadlem nejen duše, ale také našeho zdravotního stavu. Každý orgán lidského těla může v případě potíží vysílat poplašné signály. A ty se zobrazí mimo jiné i v očích. Přemýšleli jste někdy o důvodech rozmazaného vidění na konci namáhavého dne? Nebo o tom, proč vám už tak řídké obočí téměř úplně vypadalo? Ne? Tak si zkuste přečíst následující odstavce.
Opakující se ječné zrno na oku
Ječné zrno, zvlášť když trvá dlouho, není vůbec nic hezkého ani příjemného. Obvykle vznikne kvůli zablokované mazové žlázce a tím vzniklé drobné lokální bakteriální infekci. Obvykle zmizí samo během několika dní, pokud ale trvá déle a nebo se často opakuje, může poukazovat na velmi vážné onemocnění oka. Jedné zrno, které nereaguje ani na antibakteriální léčbu by vás mělo dovést k lékaři. Může se totiž jednat o karcinom mazových žláz.
Vypadané obočí může být normální, ale také nemusí
Stejně, jako všechny ostatní chloupky a vlasy, mají i chloupky na obočí svůj přirozený životní cyklus. Vyrostou, zestárnou a vypadnou. Pak jsou nahrazeny novými chloupky aniž bychom si toho všimli. Může se ale stát, že nové chloupky rostou o poznání pomaleji, než vypadávají ty staré. Řídnutí obočí může být znakem stresu a přirozeného stárnutí, ale může také ukazovat na nedostatečnou činnost štítné žlázy, nebo ve vzácných případech na autoimunitní onemocnění, které postihuje vlasové folikuly.
Rozmazané vidění
Občas jsou naše oči z různých obrazovek unavené natolik, že vidí rozmazané každý. Pokud se ale u vás objeví rozmazané vidění aniž byste věděli proč, mějte se na pozoru. Může totiž signalizovat cukrovku, a to i tehdy, když o ní nevíte ani vy sami. Rozmazané vidění může ukazovat na diabetickou retinopatii, která vzniká v důsledku vysoké hladiny glukózy v krvi. Tento symptom by vás měl rozhodně dovést k lékaři. Bez léčby totiž může skončit ztrátou zraku.
Bělmo je spíš do žluta
To by neměl nikdo přehlédnout a vždycky by to mělo být důvodem pro návštěvu lékaře. Žluté bělmo je známka toho, že je něco v nepořádku s játry. Žluté zbarvení sliznic, kůže a spojivky totiž nastává, když dojde k velkému zvýšení hladiny bilirubinu v krvi. Bilirubin je látka, kterou játra z krve vychytávají, a vylučují ji do žluče. Nažloutlé zbarvení očního bělma tedy může značit hepatitidu, cirhózu, nebo ucpání žlučových cest.
Změna struktury a barvy duhovky
Duhovka zdravého člověka má jednotnou barvu a její vlákna nemají mezi sebou žádné mezery. Pokud se stane, že se začnou vlákna od sebe jemně oddělovat, značí to občasné potíže se zdravím. Když se ale objeví na první pohled patrné mezery mezi jednotlivými vlákny, hrozí vážné zdravotní potíže, které vyžadují nutné lékařskou péči. Změnu barvy lze zaznamenat u vzniku šedého, nebo zeleného zákalu oka.
Zdroj: HealthyFood