Ztráta čichu je běžným příznakem při nachlazení, chřipce a infekcích SARS-CoV-2 a nazývá se anosmie. Zjistěte, v jakých případech a jak s tím nepříjemným problémem bojovat.
Anosmie je jednoduše ztráta čichu. Často k ní dochází v závislosti na nemoci, kterou právě procházíte nebo kterou jste v nedávné minulosti prodělali. Kdo je k tomuto příznaku náchylnější a v případě jakých nemocí se můžete těšit na to, že nic kolem sebe neucítíte? Podívejme se na nejtypičtější nemoci a případy, kdy k něčemu takovému může dojít.
Nemoci projevující se ztrátou čichu
Nemoci související se ztrátou čichu postihují přibližně 19 % populace starší 20 let a 25 % populace starší 53 let. Ztráta čichu je běžným příznakem nachlazení, chřipce a infekci Covid-19. Anosmie označuje celkovou ztrátu čichu a ve většině případů se jedná o dočasný problém způsobený silným ucpáním nosu po vystavení chladu. U starších osob může trvat déle než u mladých lidí a v některých případech může být indikátorem závažnějšího zdravotního stavu.
Ztráta čichu s sebou přináší také změnu chuti nebo její ztrátu, která může ovlivnit kvalitu života. Je důležité si uvědomit, že v roce 2020 bylo publikováno několik lékařských studií zabývajících se ztrátou čichu u pacientů infikovaných virem SARS-CoV-2 bez přítomnosti ucpaného nosu. První z těchto případů byl zaznamenán ve Francii, kde 40letá žena s Covid-19 nemohla cítit 5 látek často používaných v čichových testech bez ucpání nosu nebo poškozeného čichového traktu.
Příznaky spojené s tímto stavem
Spolu se ztrátou čichu se jako další příznaky může objevit trvalý kašel, kýchání a ucpaný nos, bolesti hlavy a horečka, obtížné dýchání nebo edémy (zánět jedné nebo více částí tkání v důsledku přebytku lokalizované tekutiny).
Příčiny a rizikové faktory
Čich je výsledkem procesu, který probíhá v nervovém systému a je závislý na správném fungování milionů nervových buněk v nosní dutině. Proto tyto buňky umírají a jsou neustále nahrazovány, má čichový systém schopnost regenerace po určitých traumatech nebo úrazech. Kromě nemoci můžete být příčinou ztráty čichu také poškození těchto nervových buněk.
Mezi rizikové faktory patří zejména alergická rýma, infekce dutin, dušnost, nosní polypy a užívání léků, jako jsou antibiotika, antidepresiva nebo protizánětlivé léky. Odborníci tvrdí, že použití zinkových nosních sprejů může také vést k dočasné ztrátě čichu. Existují také vzácné případy, kdy se člověk může narodit bez čichu. Jedná se však o genetický stav, který se nazývá vrozené anosmie.
Léčba
Na tento stav neexistuje žádná specifická léčba. Můžete léčit pouze její příčiny, jako je alergie, chřipka, nachlazení, rýma nebo zámět nosních dutin. V případě alergických onemocnění mohou antihistaminika nebo léky na bázi steroidů účinně napravit problém ztráty čichu. Také nosní spreje s antikogestačním účinkem jsou účinné při zmírňování příznaků v případě chřipky a nachlazení.
Zdroj: Dr. Oana Cuzino