Nenápadné příznaky, které signalizují poškození ledvin dříve, než se naplno projeví

Fotografie: Depositphotos

Ledviny jsou extrémně důležitý orgán, jehož snížená funkce má významný vliv na kvalitu vašeho života. Nepodceňte proto první varovné příznaky jejich nedostatečnosti.

Poškození ledvin se rozvíjí akutně či chronicky. V případě akutního poškození se jeho symptomy projeví poměrně rychle, zatímco chronická ledvinná nedostatečnost je typická pozvolným zhoršováním příznaků. Ty jsou záludnější, nemocnému zpočátku nepůsobí žádné obtíže. Dlouhodobá ledvinná nedostatečnost se rozvíjí v důsledku samotného ledvinného onemocnění či při poškození ledvin v závislosti na prodělaném onemocnění. To vede ke snížení jejich funkce, které provází nemocného po zbytek života, říká lékařka Alana Biggers.

Rizikové faktory pro rozvoj onemocnění

V případě, kdy vám lékař diagnostikuje chronickou ledvinnou nedostatečnost, se dostáváte do stavu, kdy prakticky závodíte s časem. U velkého procenta nemocných se totiž poškození ledvin postupně zhoršuje, a to i přes zahájenou léčbu. Pacienti jsou proto pod neustálým lékařským dohledem, který jejich stav soustavně monitoruje.

Samotná rychlost zhoršování funkce ledvin je závislá na povaze nemoci, která ji způsobila, na účinnosti léčebných opatření, ale i na osobní zodpovědnosti pacienta a jeho přístupu k terapii. Za rizikové faktory, které mohou předcházet, nebo mít přímý podíl na rozvoji ledvinné nedostatečnosti, se považují: neléčený vysoký krevní tlak, dlouhodobé a nadměrné užívání léků proti bolesti či diabetes 2. typu.

Fotografie: Freepik

Sledovat byste se měli i v případě, že trpíte diabetickou nefropatií, chronickou glomerulonefritidou nebo chronickou pyelonefritidou. Všechny tři jmenované choroby jsou chronickými onemocněními ledvin. Samotná léčba poté závisí na stupni poškození ledvin a může zahrnovat režimová opatření (dieta, zvýšený příjem vybraných vitamínů), medikaci, dialýzu nebo dokonce i transplantaci.

Prvotní příznaky ledvinné nedostatečnosti

Chronický průběh poškození ledvin bývá zpočátku špatně rozpoznatelný. I přesto lze ale některé z příznaků vysledovat. Jedná se zejména o bolesti dolní části zad (v pravé, levé či na obou stranách zad v úrovni pasu), změny v močení (moč pění, je tmavá či s příměsí krve, jste nuceni chodit na toaletu častěji, nebo máte potíže s vyprázdněním) nebo otoky (mohou postihovat kteroukoliv část těla a vznikají zdánlivě bez příčiny).

Fotografie: Freepik

Dalším příznakem je únava a slabost, která je důsledkem sníženého počtu červených krvinek. Zpozornět byste měli i v případě, že se vám na kůži objevila vyrážka, nebo ji máte výrazně suchou a svědivou – to je způsobeno toxiny, které se v důsledku špatné funkce ledvin uvolnily do krevního oběhu.

Jestliže na sobě pozorujete více z následujících příznaků, okamžitě vyhledejte lékaře. Můžete se totiž nacházet ve stavu, kdy vaše ledviny pomalu selhávají, což vyžaduje okamžité zahájení dialyzační léčby. Mezi tyto příznaky se řadí: apatie, slabost, průjmy, zvracení, dušnost, bolesti na hrudi, bolesti hlavy a kostí, anebo bledost.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]