Slabé srdce nemusíte ihned poznat podle bolesti. Můžete se cítit slabí, objeví se dušnost nebo bušení srdce, ale tyto příznaky mohou být matoucí a nemusí znamenat závažný problém.
I přes velké úsilí kardiologů, kteří přispěli k prudkému poklesu výskytu úmrtí právě na kardiovaskulární příčiny, zbývá v této oblasti ještě mnoho práce. Téměř u každého srdečního onemocnění je nesmírně důležitý čas – včasná diagnóza znamená větší šanci na život.
Srdeční onemocnění se projevuje nejen bolestí v oblasti srdce
Jaké příznaky nepodceňovat? Mohou se objevit nespecifické příznaky a to znamená, že nemusí být nemocné právě srdce. Některé ale mohou značit právě srdeční onemocnění. Slabost a únava jsou jedním z příznaků, které jsou nejběžnější. Může se objevit anémie, deprese nebo poruchy spánku. Slabost se může objevit během fyzické námahy a také po ní a je důsledkem srdečního selhání, při kterém srdeční sval nemůže dodat tělu množství krve, které potřebuje.
Dalším příznakem srdečního selhání mohou být dušnost nebo námaha. O srdci se říká, že je sací čerpadlo a pokud srdce nemůže pumpovat dostatek tekutin, hromadí se v této části těla a pokud levá komora správně nefunguje, bude se tekutina hromadit v plicích a nastává špatné dýchání. Ze začátku to bude patrné jen při cvičení nebo v noci během spánku. Postupem času se může dušnost objevit při malé námaze nebo dokonce v klidovém režimu.
Nahromadění tekutin může způsobit kašel. Zhorší se, pokud se budete snažit dýchat zhluboka. Kašel ale může nastat také u plicních onemocnění. Noční močení, otoky kolem kotníků nebo ascites možná na první pohled spolu vůbec nesouvisí. Mohou ale naznačovat srdeční selhání, a to konkrétně pravé komory.
Mohou se objevit bolesti břicha nebo mdloby a bezvědomí
Srdce spočívá na bránici, což je sval, který odděluje hrudník od břicha. Překážka toku v tepně, který vyživuje dolní stěnu srdce, může způsobit právě bolest břicha. Bolest při infarktu je silná, je přítomná v klidu a může trvat i déle než 30 minut. Jedná se o situaci, kdy je nutné zavolat sanitku.
Závratě nebo mdloby mají mnoho příčin, včetně těch srdečního původu. Mohou se objevit ve dvou situacích – když srdce bije příliš pomalu nebo naopak rychle. V obou případech nedostává mozek dostatek krve. Mohou se tak objevit závratě a poté mdloby nebo bezvědomí. Můžete si také nahmatat nepravidelný puls, zejména pokud máte arytmii.
Během arytmického záchvatu mohou nastat pulzace v oblasti hlavy a krku. Nejběžnější jsou fibrilace síní, diagnóza těchto příznaků je podobná diagnóze ztráty vědomí. Pokud je diagnostikována arytmie, měli byste navštívit kardiologa, který se zabývá arytmiemi a ten posoudí, jestli by se měli podávat léky nebo se provede invazivní metoda léčby.
Zdroj: Mayoclinic