Zvětšená játra mohou být příznakem různých chorobných stavů, které se v lidském těle vyvíjejí. Víte ale, jaké jsou nejčastější příčinu zvětšení jater a jak se tento stav projevuje? Jediným příznakem může být jejich samotné zvětšení, což se ale nedozvíte jinak než u lékaře.
V medicíně se zvětšená játra nazývají hepatomegalie
Je to spíše příznak chorobných stavů, než onemocnění. Zvětšená játra se projeví přítomností jaterní suprese při poklepání na hrudník nebo břicho. Jsou často spojována s poškozením jater, což může být hrozba pro samotného pacienta. Hlavní funkce jater je:
- Syntéza bílkovin
- Sekrece a produkce žluči
- Neutralizace toxinů
- Účast na termoregulaci
Ke zhoršení tohoto onemocnění navíc přispívají také cirhóza jater, rakovina jater, hepatitida, trombóza jaterních žil, jaterní absces nebo jaterní cysta.
U rakoviny jsou játra tvrdší, u abscesu může nastat zimnice, zvracení, vysoká horečka nebo pocení. Zvětšení jater může být způsobeno také obezitou nebo nadměrným užíváním alkoholu.
Zvětšená játra nepoznáte, zvenčí se budete cítit stejně
Při pravidelné fyzické preventivní prohlídce je játra obtížné vyšetřit, většina z nich je skrytá za žebry. Nezpůsobují bolest, takže musíte hlídat další možné příznaky. Játra při zvětšení mohou tlačit proti tobolce orgánu, což způsobuje bolest. Ta se může rozšířit i do dalších částí břicha. Běžnými příznaky spojené s bolestí jsou zažívací problémy a poruchy procesu srážení. Pokaždé raději svoji situaci konzultujte s lékařem.
Diagnózu může určit zobrazovací vyšetření, které probíhá na ultrazvuku břišní dutiny. Obvodní lékař vám vypíše žádanku na tyto testy, které navíc zahrnují také vyšetření krevních cév a srdce, jaterní biopsii, stanovení bilirubinu a jaterních enzymů nebo hodnocení obstrukce močových cest.
O způsobu léčby rozhoduje také lékař, a to na základě vyhodnocení tohoto testu. Měli byste zpravidla změnit svoje stravovací návyky a úplně vypustit alkohol. Úprava stravy stabilizuje fungování jater. Dejte si pozor hlavně na množství tuku, které přijímáte, vynechte smažená jídla a mastné polévky.
U mladších lidí, pokud jsou nejasné příčiny zvětšení jater, je nutné pátrat po hemochromatóze nebo Wilsonově chorobě. Tato nemoc je dědičná a smrtelně nebezpečná a diagnostikuje se právě v dětském věku nebo dospívání. Je to onemocnění dané poruchou metabolismu mědi, která je pro naše tělo nepostradatelným prvkem.