Každá z orgánů, které v těle máme, má svou specifickou funkci a také důležitost. Přestože jsou některé nahraditelné nebo zastupitelné jiným systémem, jejich působení v organizmu vždy určitým způsobem chybí a podepisuje se na jeho celkovém fungování. Ledviny jsou párovým orgánem, který plní funkci filtrace krevního oběhu, regulují její kvality a odstraňují nežádoucí látky, které jsou vylučovány v podobě moči z těla ven.
Při snížené funkčnosti ledvin dochází k zanášení jednotlivých orgánů závislých na krevním průtoku, a proto je nutné v případě selhání ledvin nahrazovat jejich fungování externími zařízeními nebo přistoupit k invazivní transplantaci.
Nesprávné fungování ledvin se velmi obtížně diagnostikuje, jelikož může probíhat bezpříznakově až do selhávání na úrovni 90 % jejich funkčnosti, existují však nenápadné symptomy, které se projevují již dříve. Víte, na co si dávat pozor?
Příznaky postupného selhávání ledvin
Kromě základní filtrační funkce vykonávají ledviny také několik dalších procesů, z nichž jsou za nejdůležitější považovány zejména produkce vitamínu D a regulace krevního tlaku (která je v podstatě dána optimalizací hustoty krve a odstraňováním nežádoucích látek, které by moly ulpívat na stěnách cév).
Selhání ledvin tak může vést k velmi závažným důsledkům, jež při liknavé diagnóze mohou skončit fatálně. Tady je několik specifických symptomů selhání ledvin, které však mohou být opomíjeny, jelikož doprovází mnoho jiných nemocí. Přestože se jeví jako běžné neduhy, trvají-li dlouhodobě, rozhodně neváhejte a nechte si funkci ledvin diagnostikovat.
Zvýšený krevní tlak
Skokové zvyšování krevního tlaku si mnoho lidí spojuje především se stresem, netrpí-li jeho konstantním zvýšením v důsledků chorob srdce a kardiovaskulárního systému. Pokud se ovšem výkyvy v hodnotě krevního tlaku opakují nebo stupňují, měli byste se rozhodně nechat vyšetřit také s ohledem na vaše ledviny.
Problémy se soustředěním
Dělá-li vám problémy déle se soustředit na určitou činnost, může to být nejen známka přepracování nebo narůstajícího stresu. Změny v průtoku krve mohou vyvolávat také odchylky v okysličování vnitřních orgánů, což se v případě mozku a nervové soustavy může projevit těkavostí nebo neschopností se soustředit.
Únava a vyčerpání
Únava je obvykle reakcí organizmu na namáhavé činnosti či velmi dlouhý úsek pracovního nebo běžného nasazení. Pokud se ovšem cítíte unavení i během volných dnů, které přímo nenavazují na náročné nebo stresově vypjaté období, mohou být konstantní únava nebo vyčerpání indikátorem špatného fungování ledvin.
Snížená funkčnost ledvin totiž nedostatečně reguluje hladinu hemoglobinu v krvi, jež může postupně klesat a tím snižovat kvalitu jejího okysličení.
Zvyšování tělesné hmotnosti
Začne-li narůstat vaše hmotnost bez toho, abyste jedli více nebo výrazně měnili svůj životní styl, může to být v důsledku neschopnosti ledvin produkovat moč. Na ledvinách se může vytvořit otok, který způsobí zánět ve svalové hmotě.