Enteritida je typickým letním onemocněním. Zjistěte, jak jí můžete předcházet a jak se chovat, když se jí neubráníte.
Zánět tenkého střeva je odborně označovaný jako enteritida a pravděpodobně se s ním někdy setkal každý z vás. Jedná se o infekční zánětlivé onemocnění střev, které vás může postihnout samostatně, nebo jako důsledek jiných chorob. Zpravidla se chápe jako banální onemocnění, které po několika dnech samo odezní, avšak může nabývat i závažnějších rozměrů. Enteritida se projevuje průjmem, nevolností a zvracením, bolestmi břicha, křečemi, popřípadě horečkou a celkovou slabostí, říká lékař Saurabh Sethi.
Co enteritidu provází?
Příznaky zánětu tenkého střeva se rozvíjí krátce po nákaze a jsou poměrně typické. Ve většině případů jde o infekci vyvolanou konzumací zkažených potravin nebo vypitím mikrobiologicky závadné vody, avšak spouštěcím faktorem může být i výskyt bakterií (napadají střevní sliznici, nebo vylučují toxiny, které znemožňují normální trávicí procesy), virů a některých parazitů v důsledku nedodržení dostatečné hygieny.
Zánět tenkého střeva má velmi dobře rozpoznatelné příznaky – nejčastěji se jedná o křeče a bolesti v oblasti břicha a častý a vodnatý průjem. Jestliže tento stav trvá déle, nebo je průjem velmi silný, můžete být ohroženi dehydratací a nadměrnou ztrátou elektrolytů (zejména sodíku), což může vést k poškození jater a ledvin. V takových případech neprodleně vyhledejte lékaře – vždy byste ho nicméně měli kontaktovat, jestliže průjem postihl starší osobu nebo kojence.
Podnikněte preventivní kroky
Chcete-li se onemocnění vyhnout, budete se muset zaměřit na prevenci. V případě zahraničních dovolených si vždy zjistěte úroveň restaurace, v níž se chystáte stravovat, a vyhněte se špinavým, nehygienickým místům. Pravidelně si myjte ruce a před odjezdem na dovolenou se vybavte probiotiky. Jestliže se vám budou zdát některé potraviny zkažené, popřípadě budou mít nezvyklou chuť, raději je oželte. Pokud si vaříte svépomocí, nezapomeňte připravené jídlo do 2 hodin od přípravy umístit do ledničky.
Jestliže přes veškerou prevenci enteritidou onemocníte, zkuste si „naordinovat“ klid na lůžku a konzumujte jen lehce stravitelné potraviny. Těmi jsou kupříkladu mléko, banány, vařená rýže či řídké polévky. Dbejte rovněž na dostatečný příjem tekutin – zejména čajů a minerálek s vyšším obsahem sodíku, draslíku a chloridů. V prvních dnech onemocnění můžete hladovět a pouze doplňovat tekutiny, stravu poté začněte zařazovat postupně.
Zdroj: Healthline, National Library Of Medicine