Voda z vodovodu, voda v PET láhvi, voda ve skleněné láhvi. Kterou preferujete vy? A víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Vězte, že nejde pouze o cenu, ale i o působení na vaše tělo!
Balená vs. kohoutková
Byla jen otázka času, než někdo začne prodávat vodu, která je takřka stejná jako ta, která vám teče z vodovodu. Pokud nemáte přímo od své vodárny informace o tom, že vaše voda z vodovodu je tvrdá či jinak špatná, rozhodně na pití zvolte vaši kohoutkovou. Balenou si však kupte v případě, že by vám vodu vypli, například.
Minerálka je od slova minerál
Mnoho lidí si kupuje minerálky s tím, že jsou to všechny bublinkové vody – ochucené, neochucené. Přitom minerální vody jsou přísně kontrolované a obsahují vody z podzemních zdrojů. Navíc nejsou dále upravované chemicky, pouze mohou být odsiřené, či odželezněné. Takové vody tak obsahují velké množství minerálních látek – proto jsou často na doporučení lékaře a není vhodné je pít „jen tak“. Zároveň některé lidi odrazuje chuť těchto vod, která není chlorovaná. Může být těžší a někomu připadat i hořká.
Příkladem minerální vody, kterou vám lékař může doporučit, je Magnesia. Ta už ze svého názvu napovídá, že obsahuje hořčík, kteří postrádají lidé trpící křečemi.
Vody z podzemních pramenů
Jsou v podstatě velmi podobné těm minerálním, neobsahují však také množství minerálů. Jsou považovány za nejčistší vody, nejkvalitnější přírodní vody, které není potřeba nijak dále upravovat – pozor, ale to neplatí u každé. V obchodech najdete i podvodné vody, které se naopak velkými úpravami mylně označují za takovou kvalitní vodu. Vody, které podléhají přísným kritériím, co se týče například obsahu dusičnanů, jsou typická Toma Natura z Adršpašsko-teplických skal nebo Rajec – živá voda z Malé Fatry.
Speciální voda pro kojence
Kojencům se musí věnovat zvláštní pozornost. Proto jste si jistě všimli láhví s etiketami hlásajícími, že jde o kojeneckou vodu. Ano, opravdu je v ní rozdíl od obyčejné vody z vodovodu a také od minerálních vod. Voda, kterou smí kojenec pít, totiž nesmí překročit určitý počet dusičnanů, a také minerálních látek zde smí být velmi omezené množství. Proč tomu tak je? Tělo miminka si totiž neporadí se všemi těmi látkami v normální vodě. Velká míra dusičnanů může jeho tělíčko otrávit a v krvi se mu přestane přenášet kyslík, což zapříčiní udušení dítěte. Typický znak toho, že je dítě otráveno a dusí se, je namodralá barva kůže hlavně kolem očí a úst.
Fotografie publikována se svolením winnond Photography/FreeDigitalPhotos.net