V zimě často saháme po teplých nápojích, abychom se zahřáli. Horké nápoje však nejsou podle odborníku pro naše tělo příliš vhodné.
Teplé nápoje jsou v zimě mnohem častěji požívané, než v jiných ročních obdobích. Je to zcela logické, protože nás příjemně zahřejí. V žádném případě však není vhodné pít nápoje ihned po jejich uvaření. Důvodů je hned několik. Obavy z horkých nápojů jsou spojené s rizikem zhoubných novotvarů, ale také s popáleninami sliznice nebo dalšími jejími poškozeními, říká lékařka Alana Biggers.
Vhodná teplota horkých nápojů
Vědci tvrdí, že stačí jeden jediný horký čaj, který vypijete, a riziko vzniku rakoviny jícnu se rázem zvětší. Je to prý z toho důvodu, že pokud vypijete ještě horký čaj nebo jiný nápoj, dojde k poškození sliznice jícnu. V těchto místech se pak začnou rychle dělit buňky. Nápoje mají ihned po uvaření většinou od 80 do 95 stupňů. Když je necháte trochu vychladnout, nic by se stát nemělo.
Jestliže však konzumujete horké nápoje ve velkém, tedy více než 500 mililitrů denně, teplota by pak neměla přesáhnout 60 stupňů. Jedině tato hranice vám zaručí, že nedojde k poškození jícnu. Vědci k tomuto poznatku došli díky studii, ve které sledovali více než 50 tisíc osob. Studovali je dlouhých deset let. Všechny tyto osoby byly zvyklé konzumovat denně více než 700 mililitrů čaje.
Výsledky jsou deprimující
Mnoholetá studie opravdu odhalila deprimující výsledky. Vysoká teplota nápoje je opravdu spojená s rizikem vzniku rakoviny jícnu. Vědci díky studii zjistili, že se riziko zhoubného nádoru zvyšuje o 90 % u lidí, kteří pijí velké množství nápojů s teplotou nad 60 stupňů Celsia. Ostatně horké nápoje nejsou nebezpečné jen z hlediska možnosti vzniku rakoviny. Pojí se k nim také další zdravotní obtíže.
K potížím může dojít v ústech nebo v trávicím traktu. Často se objevují také potíže se zuby. Horké nápoje byste měli vynechat v případě, že máte citlivé zuby nebo dokonce trpíte paradentózou. Odhalené krčky jsou totiž náchylné na vysoké a nízké teploty. Nedělá jim tedy dobře ani příliš horké či ledové nápoje. Stejně tak můžete cítit problém, pokud máte zubní kaz.
Zatěžovat můžete i nos
Nejen zuby a dutina ústní, ale také váš nos vám pravděpodobně nepoděkuje, pokud budete pít extrémně horké nápoje. Tenké cévky v nose totiž pára stoupající z nápoje zatěžuje. V případě, že by tato zátěž byla častá a pravidelná, by cévky mohly zkřehnout a následně být citlivější k praskání. Podobné je to také s červenými žilkami v oblasti tváře. V takovém případě pozor nejen na horké nápoje, ale i horkou sprchu.
Kromě toho lékaři varují, že může dojít k opaření jazyka nebo dokonce krku. Nejen, že je to v prvních chvílích velmi bolestivé, ale hlavně je to nebezpečné z hlediska tkání. Popálené sliznice se totiž hojí poměrně dlouho. Právě proto pak může dojít k rozvoji již zmíněné rakoviny. Na horké nápoje si tedy dejte opravdu pozor a před konzumací si je raději nechte alespoň trochu vystydnout.
Zdroj: Healthline