Lékaři doporučují věnovat vzhledu stolice pozornost, proto je ideální mít takovou WC mísu, v níž lze exkrementy vizuálně zkontrolovat a včas zaznamenat zejména krev ve stolici, která obvykle signalizuje, že s tělem není něco v pořádku.
Pokud jde o příčiny krvácení, mezi nejčastější patří anální praskliny a také onemocnění trávicího traktu a dalších orgánů v těle. Navíc, pokud dochází k dlouhodobější ztrátě krve tímto způsobem, může se u daného člověka vyvinout chudokrevnost neboli anémie.
Při troše snahy a pozornosti můžete krev ve své stolici včas detekovat a vyhledat potřebnou lékařskou pomoc Obvykle je totiž provázena různými dalšími příznaky, mezi které patří zejména zvýšená teplota, bolesti břicha, nutkání ke zvracení, ztráta chuti k jídlu a pachuť v ústech.
Nejčastější možné příčiny výskytu krve v moči
Mezi nejčastější příčiny tohoto jevu patří:
- anální praskliny; tato příčina je úplně nejčastější a bývá diagnostikována až u 70 % případů
- onemocnění trávicího traktu; výskytem krve ve stolici se projevuje řada onemocnění spadajících do této oblasti, například Crohnova choroba, žaludeční vředy, ztížená průchodnost střev a podobně
- hemoroidy; pokud na ně daná osoba trpí, pak bývají velice častou příčinou krvácení do stolice, ale v pokročilém stadiu dokonce i do moči, přičemž krev je čistá a má jasně červenou barvu
- onkologické onemocnění; obvykle se jedná o rakovinu tlustého střeva nebo konečníku, přičemž příznaky jsou v rané fázi obdobné jako u hemoroidů, a proto je lidé někdy zbytečně podcení
- infekce; nejčastěji jde o infekce genitální nebo rektální oblasti, které se mohou vyskytnout například po návštěvě veřejných lázní nebo bazénu
- alergie na kravské mléko; u velmi malých dětí může alergie na kravské mléko způsobit až krvácení do stolice, které je často provázeno také průjmem nebo zvracením.
Co signalizuje barva krve ve stolici
Jak jsme již dříve uvedli, při jakémkoliv poškození oblasti konečníku bývá krev čistá a mívá obvykle jasně červenou barvu. Pokud však zaznamenáte ve stolici krev tmavě červené barvy, často indikuje onkologické onemocnění tlustého střeva a tvorbu lézí.
Velice zřídka se může stát, že se ve stolici objeví již sražená krev, která má velice tmavou, až černou barvu. Nejčastější příčinou bývá krvácení žaludku, tenkého střeva, jícnu nebo dvanácterníku.
Jak zjistit příčinu krve ve stolici
Pokud zaznamenáte krev ve stolici, měli byste co nejdříve vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Jen lékař může totiž bezpečně určit její příčinu a včas zahájit potřebnou léčbu. Na počátku se provádějí odběry stolice, krve i moči a provádí se jejich rozbor. Následně se stolice podrobí zkoumání z hlediska výskytu onkologických a biochemických markerů, cizopasníků a podobně.
Vyšetřovacích metod je celá řada, patří mezi ně například kolonoskopie, ultrazvuk, rentgen střev, CT, vyšetření pomocí rektálního zrcátka a podobně.
Různé typy léčby
Léčba může být samozřejmě nasazena až po řádném diagnostikování příčiny výskytu krve v moči. Pokud jde o předepisované léky, často se jedná o léky zastavující již probíhající zánět, dále antimikrobiální, anitiparazitární nebo antibakteriální léky.
Vedle léků dostává pacient doporučení týkající se změn jeho životního stylu, tak, aby zvládal obnovu potřebné střevní mikroflóry, věděl, jak zvyšovat svou celkovou imunitu a také normalizovat funkci trávicího systému.
Pokud nic z výše uvedeného nepřinese zlepšení, přichází podle možností na řadu již chirurgický zákrok, při kterém se například odstraní nádor, provede se ligatura poškozených cév, a to zejména co nejšetrnějšími metodami, tedy laparoskopicky nebo endoskopicky, pokud to stav pacienta a jeho diagnóza umožňují.