Možná si říkáte, že vysoký krevní tlak má dnes každý druhý, a přece to není zas tak hrozné. Když berete léky, většinou se nemusíte nijak omezovat. Bohužel takové uvažování je dost krátkozraké. Léky nejsou samospasitelné a stále je nutné pamatovat i na to, že řada lidí s vysokým krevním tlakem o svých potížích ani neví, a jejich stav tedy není pod dohledem odborníka.
Právě tito lidé jsou pak více ohroženi mozkovou příhodou, infarktem nebo jinými problémy se srdcem a cévami. Vysoký krevní tlak rozhodně není stav, který bychom měli podceňovat.
Tichý zabiják
Jde o nejčastější a velmi nebezpečné onemocnění kardiovaskulárního systému. Většinou je na vině nejen genetika, ale i špatný životní styl. Ne náhodou se mu říká tichý zabiják – skutečně patří k jedněm z nejčastějších příčin předčasných úmrtí, a přitom se projevuje jen velmi nenápadně. Jak bychom tedy mohli poznat, že naše tělo bojuje s vysokým krevním tlakem a je na místě začít se zajímat o to, jak jej snížit?
Příznaky
Poznat vysoký krevní tlak nemusí být snadné zvláště tehdy, pokud se u vás jedná jen o dlouhodobé mírné zvýšení tlaku. V počátečních stádiích nejsou změny příliš patrné. Prvními, ale dost neurčitými projevy, mohou být například častější bolesti hlavy, únava nebo poruchy spánku. Jak ale sami odhadujete, tyto projevy se dají spojit s i s celou řadou jiných chorob, takže určit, zda jde právě o vyšší krevní tlak, nemusí být snadné. Obtíže se ale postupem času většinou zhoršují.
Ve druhém, vážnějším stadiu, dochází již k poškození tepen a cév, což je nezvratný proces, který může mít za následek vážné zdravotní potíže. Kromě výše zmíněných projevů se mohou objevovat i jiné příznaky jako jsou závratě, dýchavičnost, bušení srdce nebo krvácení z nosu.
Léčba a prevence
Jak proti vysokému krevnímu tlaku bojovat? V prvé řadě je nezbytné zajít k lékaři, nechat se odborně vyšetřit a nechat si předepsat účinnou léčbu dle vašeho aktuálního stavu. Je však nutné nespoléhat se jen na prášky, ty samy o sobě nic nezmohou. Musíte se do řešení problému aktivně zapojit i vy sami. Vlastními silami můžete zmírnit řadu rizikových faktorů.
První radou, která se dá snadno aplikovat, je omezit nebo zcela vyloučit konzumaci alkoholu. V druhé řadě je nutné přestat kouřit – definitivně a bez výjimek. Zapracovat se dá i na tělesné hmotnosti. Svou váhu udržujte v rozmezí BMI hodnot 18,5-25. K případnému snižování hmotnosti Vám pomůže i pravidelný pohyb jako jsou procházky, plavání, jízda na kole nebo jiný sport, prováděný v rozumné míře.
Jak už to tak bývá, i stres hraje nezanedbatelnou roli. V dnešní době je sice obtížné být neustále „v klidu“ a nedělat si starosti nebo nebýt pod tlakem, ale pokud je to alespoň trochu možné, vyhýbejte situacím, kdy jste skutečně na pokraji nervového zhroucení. Zapracujte i na svém jídelníčku, který by se měl skládat z minima soli a tuku. Místo soli k dochucení využijte bylinky, houby nebo jiné směsi koření.
Fotografie: Pixabay, Freepik