V případě gastritidy je vždy klíčové správné stravování. Naučte se během tohoto onemocnění správně jíst a zmírněte jeho průběh.
Hovoříte-li o gastritidě, zpravidla máte na mysli zánětlivé onemocnění žaludku, jeho podráždění či narušení žaludeční sliznice. Onemocnění se dle průběhu dělí na akutní a chronické. Akutní gastritida vzniká náhle, kupříkladu po konzumaci nevhodného jídla. Chronický zánět žaludku se etabluje v průběhu delší časové periody. Chronická gastritida se vyvíjí pomaleji a může mít i méně nápadné příznaky (nebo v některých případech může být bezpříznaková), říká lékařka Judith Marcin.
Příčin gastritidy může být mnoho
Kromě situací, které vyvolají akutní zánět žaludku, mohou být příčinnou i některé vaše denní návyky či mentální stavy. Namátkou zmiňme konzumaci alkoholu ve větší míře, kouření, nadměrnou konzumaci kávy, chronický stres, konzumaci množství nezdravých potravin nebo užívání některých léků (zejména aspirin, ibuprofen a jiné nesteroidní protizánětlivé léky). K rozvoji akutních stavů napomáhá otrava jídlem, gastrointestinální traumata či infekční onemocnění.
Mezi rizikové faktory, které mohou zvýšit riziko vzniku gastritidy, pak patří pokročilý věk, dědičná predispozice, autoimunitní poruchy či žlučový reflux. V případě, že se rizikových faktorů zkombinuje více, může se akutní příhoda protáhnout do chronického problému. Jinou variantou je avizovaný postupný rozvoj chronické gastritidy, který může být i bez pozorovatelných příznaků.
Diagnóza vede k úpravám jídelníčku
V případě, že pociťujete některý z následujících příznaků, popřípadě jejich kombinaci, je vždy dobré vyhledat lékařskou pomoc. Gastritida se projevuje zejména nevolností a zvracením, pocitem plnosti i po malé porci jídla, pachutí v ústech, pálením žáhy, bolestmi břicha, popřípadě úplnou ztrátou chuti k jídlu, nadýmáním či říháním. Chronická gastritida pak může způsobovat pocity slabosti, přítomnosti krve ve stolici i zvratkách, celkové snížení energie, podrážděnost či bledost.
Diagnóza probíhá na základě krevních testů či endoskopie nebo rentgenu. Léčba je pak individuální a vychází z příčiny onemocnění. Ke zmírnění příznaků gastritidy můžete přispět i vy sami. Do svého jídelníčku byste měli zařadit potraviny bohaté na probiotika, celozrnné potraviny, vejce, ryby, kuře a krůtu, banány, jablka, jahody, borůvky, okurku, brambory, mrkev, brokolici, obecně potraviny s nízkou kyselostí, čaj či sójové výrobky.
Naopak úplně byste se měli vyhnout (minimálně při léčbě onemocnění) kávě, alkoholu, smaženým jídlům, tučným potravinám, syceným nápojům, kyselým potravinám, příliš kořeněným jídlům, čokoládě, ovocným šťávám a zejména kouření.
Zdroj: Healthline