Nepříjemnému tělnímu zápachu lze zamezit i šetrnými a přirozenými způsoby

Někdo se potí více, jiný méně. V každém případě nejde o nic příjemného a bohužel jde o problém, o kterém se mnoho lidí ostýchá hovořit. Nejvíce starostí nadělá právě v létě. I když existuje mnoho kosmetických přípravků, ty daný problém úplně neřeší. Navíc mnohé z nich obsahují i chemikálie, které zdraví neprospívají.

Pot sám o sobě nezapáchá. To se až bakterie postarají o to, aby byl cítit. A každý člověk má svou specifickou vůni, která závisí na mnoha faktorech. Jako je genetika, strava, různé návyky, užívání léků apod. Připravili jsme pro vás seznam způsobů, jak lze tento problém řešit.

Častější mytí

Asi ne každý má možnost skočit si kdykoliv během dne do sprchy. Nicméně toaletu s umývadlem má v práci asi každý. Pokud nemáte možnost vlézt si přímo do sprchy a umýt si nohy a podpaží, které jsou nejčastějším zdrojem nepříjemného odéru, pak použijte žínku a alespoň umývadlo. Stejně tak si během dne převlékněte tričko, halenku nebo košili a ponožky. Střídejte i obuv. Noste volné a prodyšné oblečení.

Přírodní deodoranty

Dnes dostanete koupit i zdraví nezávadné deodoranty na bylinné bázi. Pamatujte, že zastavit činnost potních žláz není ta správná cesta. S tímto nepříjemným problémem vám pomohou i věci, které máte běžně doma. Například šťáva z citronu, jedlá soda nebo kokosový olej. Zkuste si jedno nebo druhé natřít do podpaží a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe. Během dne se častěji omývejte a citronovou šťávu smíchanou s vodou můžete nosit i v rozprašovači nebo kuličce sebou.

Éterické oleje

Éterické oleje mají přirozený čistící a antiseptický účinek. Zabíjejí škodlivé bakterie, které způsobují to, že pot zapáchá. Tyto oleje mění pH pokožky, což bakteriím značně znepříjemňuje život. Výtečný je například olej z čajovníku, ale může to být i jiný.

Strava a funkce střev

Většina lidí, kteří si stěžují na silný tělesný zápach, má i problémy s trávením – to není náhoda. Zlepšete tedy kvalitu střevní mikroflóry a začněte konzumovat probiotické potraviny: kefír, jogurt, tempeh, kyselé zelí, nakládanou zeleninu/okurky, vodní kefír či kombuchu. Jezte také dostatek zeleniny, která obsahuje vlákninu.

Tip na domácí deodorant: Smíchejte kokosový olej (6 lžic), jedlou sodu (3 lžíce) a éterický olej (6 kapek). Směs mějte v čisté uzavíratelné sklenici a podle potřeby použijte.

  • Kokosový olej – má antiseptické, antimikrobiální a antimykotické vlastnosti. Zklidňuje, regeneruje, hydratuje

  • Jedlá soda – má antimikrobiální účinky a pomáhá udržet správné pH pokožky

  • Éterický olej – zvyšuje účinnost domácího deodorantu, likviduje bakterie a dodá příjemnou vůni. Vhodné oleje: tea tree, šalvěj, cypřiš, citron, máta a další…

Obrázky: liputan6.com, soultravelers3.com