Zánět močových cest postihuje častěji ženy, a to z prostého důvodu: jejich močový měchýř je kratší. Nejčastěji se objevuje zánět močového měchýře, který je extrémně nepříjemný a bolestivý. Pokud se ale nezačne včas léčit, může přerůst až v zánět ledvin.
První den můžete zkoušet zánět rozehnat doma, ale pokud necítíte po 24 hodinách samoléčby zlepšení, naopak vás bolí v oblasti ledvin, raději navštivte svého praktického lékaře, který vás vyšetří a může předepsat antibiotika. Nepodceňujte situaci, neléčený zánět je opravdu velice nepříjemnou a nebezpečnou záležitostí.
Jak poznat zánět a jak postupovat, než navštívím lékaře
Pokud se u vás objeví zánět močových cest, poznáte to lehce. Prvním příznakem bývá častá potřeba močení a malé množství vymočené tekutiny a pocity bolesti a řezání nebo pálení. Moč může být kalná nebo zabarvená do červena, hněda či růžova a nepříjemně zapáchat.
Vzhledem k tomu, že se tyto záněty často objevují opakovaně, pravděpodobně budete hned vědět, s čím máte tu čest a co dělat. Pokud ale máte tento problém poprvé, začněte tím, že se teple oblečete a omotáte si oblast pánve teplou dekou nebo prohřejete nahřívacím polštářkem.
Důležitý je zvýšený příjem tekutin. Tím se naředí moč a rychleji se odplaví bakterie. V lékárnách je dostupné velké množství volně prodejných doplňků stravy, které dokážou lehčí průběh zánětu vyléčit. Může vám ulevit také močení ve sprše pod proudem horké vody.
Rizikové faktory zvyšující pravděpodobnost infekce močových cest
Vzhledem k tomu, že na záněty močových cest trpí zpravidla ženy, zaměříme se na faktory, které se objevují v jejich životech a mají vliv na vznik tohoto nepříjemného onemocnění. Na vzniku infekce se ve velké míře podílí špatná hygiena, kdy se neopatrným utíráním po močení nebo stolici přenesou bakterie ze stolice do močového ústrojí, kde způsobí zánět.
Častá sexuální aktivita také nahrává vzniku zánětu, stejně tak některé antikoncepční přípravky. Na časté záněty močových cest trpí i ženy v menopauze. Na vině je pokles hladiny hormonu estrogenu.
Jak předejít dalšímu zánětu? Nepodceňujte hygienu, imunitu a pitný režim
Pokud jste si už tímto nepříjemným onemocněním prošla, asi nám dáte za pravdu v tom, že se prevence opravdu vyplatí. Pokud chcete snížit riziko, že vás zánět opět navštíví, musíte dodržovat určitá pravidla:
- Pijte hodně vody, protože častější močení odplavuje bakterie dřív, než začnou škodit.
- Pijte brusinkovou šťávu, která svými antioxidačními a antiseptickými účinky zabrání vniknutí bakterií do močového měchýře.
- Otírejte se po močení zepředu dozadu, abyste zabránili šíření bakterií z konečníku do močové trubice nebo pochvy.
- Po každém pohlavním styku se vymočte.
- Nenarušujte své přirozené intimní prostředí agresivními aromatickými mýdly, deodoranty nebo parfémovaným toaletním papírem.
- Posilujte svoji imunitu, zařaďte do jídelníčku česnek a chřest.
- Předcházejte prochladnutí a udržujte zejména ledviny a nohy v teple.