Protein lepek se nachází v pšenici, žitě a ječmeni. V populaci přitom žijí jedinci, kteří ho nedokážou trávit, a měli by se proto vyhnout jeho konzumaci.
Pokud se budeme bavit o lepku a jeho nesnášenlivosti, pak existují lidé, kteří jsou na lepek alergičtí a ti, co trpí imunitní nesnášenlivostí lepku neboli celiakií. Mezi oběma nemoci je rozdíl v původu reakce a v příznacích a jejich nástupu. Je dobré se naučit typické symptomy rozpoznávat, říká lékařka Katherine Marengo.
Jak se projevuje atopická alergie na lepek
Klasická alergie na lepek je zprostředkována protilátkami typu imunoglobuliny E. K příznakům patří svědění v ústech, zvracení, bolest žaludku, nadýmání, rýma, dušnost, ekzém, kopřivka. Jejich nástup je přitom poměrně rychlý, a to několik minut po požití lepku. Nemoc se diagnostikuje pomocí krevních nebo kožních imunologických testů. Léčba spočívá v bezlepkové dietě.
Jak se projevuje celiakie
Tato nemoc je zprostředkována protilátkami typu imunoglobuliny A. Má autoimunitní charakter. Projevuje se průjmem, nadýmáním, únavou, poruchou růstu u dětí, zvýšenou kazivostí zubů, afty a chudokrevností. Nástup příznaků je pomalý, většinou několik hodin až dnů od požití potraviny obsahující lepek. Diagnostikuje se pomocí různých krevní testů a vyšetření střev.
Základem léčby je celoživotní bezlepková dieta, přičemž je třeba pacienty pravidelně sledovat kvůli možnému nedostatku železa, zinku, vitamínu B12 a folátu.
Co udělat při příznacích nesnášenlivosti lepku
Když se u vás objeví příznaky intolerance lepku, je třeba nejprve navštívit praktického lékaře, aby mohl provést patřičná vyšetření. Teprve na jejich základě je nařízena bezlepková dieta. Pokud byste vyřadili lepek z potravy a teprve pak šli na testy, ty by mohly být zkreslené. Častým spouštěčem celiakie jsou rotaviry a adenoviry i stres. Nemoc se může objevit v kterémkoliv věku.
Zdroj: Healthline