Problémy se štítnou žlázou mohou mít velmi nebezpečné dopady na vaše zdraví. Toto jsou příznaky, které vás varují před její nesprávnou funkcí.
Na správné funkci štítné žlázy závisí celé vaše zdraví. Tento malinký orgán, který se nachází v přední části vašeho krku, je totiž zodpovědný za produkci všech hormonů, bez nichž by se lidské tělo za žádných okolností neobešlo. Je proto velmi důležité, abyste i sebemenší problém, který tuto žlázu narušuje, řešili ihned – s jeho odhalením vám pomůže níže uvedených 13 nenápadných příznaků. Popsala je lékařka Kelly Wood.
Vliv štítné žlázy na funkci těla
Štítná žláza produkuje hormony, které mají obrovský vliv na fungování různých částí těla, včetně srdce, jater, svalů, mozku a dalších životně důležitých orgánů, jež vám umožňují žít zdravý život. V případě, že je však její funkce narušena a hormonů neprodukuje dostatek, dochází k poruše zvané hypotyreóza. Ta bývá nejčastěji důsledkem nedostatku jódu ve stravě, základních autoimunitních onemocnění, včetně Hashimotovy choroby, nebo také léčby ozařováním.
Přestože léčba štítné žlázy může být poměrně náročný úkol, pokud je příčinou problému nedostatek jódu, stačí začít konzumovat potraviny, které ho obsahují. Mezi ty patří zejména organické jogurty, brusinky, fazole, jahody, brambory nebo kvalitní sýry. Lidské tělo si totiž samo nedokáže vytvořit zásoby tohoto prvku, a proto je nezbytné, abyste mu s jeho získáním pomohli vy sami. V případě ostatních příčin bývá léčba mnohem komplikovanější, a proto je důležité, abyste problémy se štítnou žlázou rozpoznali včas.
Nejčastější příznaky nesprávné funkce štítné žlázy
Pokud se hypotyreóza neléčí, může vést ke vzniku řady dalších zdravotních problémů, včetně bolesti kloubů, obezity, srdečních onemocnění, neplodnosti, deprese, nebo dokonce kómatu. Je proto velmi důležité, abyste toto nebezpečné onemocnění včas rozpoznali a co nejdříve zahájili léčbu. S tím vám pomůže níže uvedených 13 nenápadných příznaků, které vás varují před problémy se štítnou žlázou:
- náhlé a nevysvětlitelné zvýšení tělesné hmotnosti,
- svalová slabost,
- slabost a celková únava,
- zácpa,
- ztráta paměti,
- řídnutí vlasů a hrubé nebo suché vlasy,
- drsná, suchá a bledá kůže,
- opuchlý obličej,
- citlivost a/nebo nesnášenlivost chladu,
- deprese,
- zvýšená podrážděnost,
- bolesti svalů a křeče,
- abnormální menstruační cyklus se silnějším průběhem.
Pokud se tedy potýkáte s některým z výše uvedených příznaků, raději kontaktujte svého praktického lékaře a požádejte ho, aby vám udělal důkladnou diagnostiku.
Zdroj: Healthline