Pít čaj je jistě prospěšná záležitost. Oproti vodě chutná daleko lépe, dodává nám užitečné látky a zároveň nám pomáhá dodržovat pitný režim. Čaj se sice hodí zejména na zimní období, kdy nás také příjemně zahřeje, ale není nutné jej zatracovat ani v létě. Stačí do něj přidat trochu ledu a hned máte osvěžující ledové pití, které je chutné a zdravé.
Každá z nás má určitě svůj oblíbený čaj – někdo nedá dopustit na zelený, jiný zase miluje bílý a někdo jiný si pochutná na rooibosu nebo ovocných variantách. Ale slyšeli jste už někdy o čaji z jehličí? Skutečně chutná skvěle a pro vaše zdraví může přinést řadu benefitů.
Jehličí obsahuje různé silice, které působí antibakteriálně, pomáhají rozpouštět hleny, uvolňují dýchací cesty a také pomáhají proti bolestem kloubů a svalů. Není tedy náhoda, že na čaj z jehličí nedají dopustit ti, kdo trpí revmatismem nebo nachlazením.
Smrkové jehličí proti kašli
O smrkovém jehličí se traduje, že posiluje imunitu, pomáhá při kašli a dodává tělu vitamin C. Nasbírejte si tedy čerstvé jehličky, přibližně jednu hrst. Řádně je propláchněte pod vodou a zalijte je horkou vodou. Nechte louhovat asi 20 minut a poté přidejte šťávu z poloviny citronu na dochucení. Můžete také osladit medem. Nápoj pijte teplý nebo studený dle vaší volby, asi 200 ml denně.
Borovicový čaj při bolesti hlavy a nachlazení
Podobně jako smrkové jehličí lze využít i jehlice borovice. Oproti smrku mají zase jiné složení, které pomáhá více při horečnatých stavech spojených s nachlazením a také zajišťují lepší uvolnění pro tělo i mysl, což může být prospěšné pro případ bolesti hlavy či migrény.
Postup je velmi podobný jako v případě přípravy smrkového čaje. Jednoduše stačí zalít borovicové jehličí dostatečným množstvím horké vody a v zakryté nádobě nechat luhovat asi 20 minut. Poté tekutinu slijte a dochuťte tak, aby vám vyhovovala. Ideální je přidat med nebo nějaký sladký sirup, který chuť jehličí hezky doplní.
Proč je jehličí prospěšné
Jehličí obsahuje velké množství vitaminu C. Zejména v zimním období nám může pomoci jej snadno a přirozenou cestou doplnit. Vitamín C ale většině lidí chybí celoročně, jelikož si jej naše tělo neumí vyrobit, takže bychom jej měli doplňovat v průběhu celého roku. Nejvíce cenných látek je v nápoji z jehličí hlavně na jaře, kdy jsou koncové výhonky stromů krásně zelené, křehké a šťavnaté.
Pokud vám čaj nechutná, vyzkoušejte koupel s jehličím. Do většího hrnce vložte smrkové větvičky, ale třeba i šišky, pokud nějaké máte, zalijte je vodou a vařte po dobu 20 minut. Tuto směs poté vlijte do horké koupele, ve které setrvejte asi 15 minut. Koupel posiluje, působí proti bolestem svalů, kloubů i páteře a celkově zklidňuje a pomáhá při nervozitě a stresu.
Fotografie: Pixabay, Freepik