Revmatoidní artritida se vyznačuje bolestí a ztuhlostí kloubů. Jako prevence je důležitý nejen pravidelný pohyb, ale také vhodná strava. Některé potraviny mohou podpořit rozvoj zánětu.
Od roku 1930 vědci zkoumali vztah mezi stravou a revmatoidní artritidou. Ačkoli neexistuje cílená léčba revmatoidní artritidy, zdá se, že některé potraviny a doplňky stravy mohou přispět k navrácení příznaků. Pacienti s revmatoidní artritidou by měli dodržovat zdravou a vyváženou stravu, která jim zajistí optimální tělesnou hmotnost. Co by měli nebo naopak neměli konzumovat? Více prozradila lékařka Jillian Kubala.
Mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny
Olivový olej je potravina, u níž bylo prokázáno, že snižuje zánět, a to jak díky mononenasyceným tukům, tak díky antioxidačnímu vitamínu E, který obsahuje. Mononenasycené mastné kyseliny v kombinaci s omega-3 mastnými kyselinami vytvářejí silnou přirozenou protizánětlivou ochranu u pacientů s revmatoidní artritidou. Omega-3 tuky se nacházejí v obohacených rostlinných margarínech, v ořeších, jako jsou mandle, v rybách, zejména tučných, jako je losos, a mořských plodech.
Potraviny s vysokým obsahem antioxidantů
Oxidace je přirozený proces, který úzce souvisí se zánětlivou artritidou a vede k poškození buněk a tkání. Antioxidanty, jako jsou vitamíny C a E, karoten, lykopen a flavonoidy, tento proces zpomalují. Tyto složky se nacházejí hlavně v ovoci a zelenině. Z toho důvodu byste ovoce a zeleninu měli hojně zařazovat do své stravovací rutiny.
Zvýšený příjem vitamínů a minerálů
Mezi nejčastěji pozorované nedostatky vitamínů a minerálů u pacientů s revmatoidní artritidou patří kyselina listová, vitamíny B6, B12, C, D, E, vápník, hořčík, zinek a selen. Přestože konzumace potravin je vždy preferovaným zdrojem vitamínů a minerálů, může být nezbytné, aby pacienti užívali doplňky stravy, a kompenzovali tak nutriční nedostatky. Zvýšený příjem antioxidantů, jako je vitamín E a selen, může snížit volné radikály na vnitřním povrchu kloubů, stejně jako otoky a bolest.
Nasycené živočišné tuky zvyšují riziko zánětu
Nasycené živočišné mastné kyseliny zvyšují zánět. Nacházejí se hlavně v potravinách živočišného původu, jako je vepřové, hovězí, jehněčí a kozí maso, plnotučné mléčné výrobky (mléko, jogurt, sýr) a máslo. V tomto případě je dobré se těmto potravinám vyhnout nebo alespoň snížit jejich konzumaci na minimum.
Trans-tuky vyvolávají zánět
Zvláštní třídou mastných kyselin jsou trans-tuky, které jsou spojeny s vyvoláním zánětu. Ve skutečnosti nejsou samostatnou kategorií, ale jsou odvozeny hlavně z polynenasycených tuků, jež byly zejména v důsledku tepelného zpracování přeměněny. Potraviny, které obsahují trans-tuky, jsou všechny ty, jež jsou vařené, smažené nebo pečené se semennými oleji, například chipsy, krevety, hranolky, smažená zelenina, hotová těsta atd.
Známí zabijáci sůl a cukr
Vzhledem k tomu, že pacienti jsou léčeni přípravkem obsahujícím kortizon, měli by snížit, nebo dokonce odstranit sůl a cukr ze stravy. Sůl, používaná během vaření nebo dodatečně na talíři, by měla být vyloučena a nahrazena kořením, bylinkami nebo náhražkou soli. Pokud jde o cukr, dokonce i med, je třeba se mu vyhnout, a to v jakékoli formě. Největšími nepřáteli jsou sladkosti a nealkoholické slazené nápoje.
Zdroj: Healthline, Healthline