Heřmánek pravý se řadí k jednoletým vonným bylinkám. Ačkoliv už jeho samotný vzhled je zajímavý (něžná drobná kytička) vyhledáván je především pro své mocné a léčivé účinky. Již samotný název o tom vypovídá. Jeho synonymní název zní – heřmánek lékařský. Mnohými je označován za nejúčinnější zklidňující bylinku, což svědčí o mnohém.
Má schopnost hojit nemocnou pokožku a dát ji do pořádku, pomáhá se zažívacími problémy, dětem při plynatosti, ženám během menstruace, ale i po porodu, aby se vše hojilo, jak má. To a mnohem více dokáže tato něžná kytička, o které bude dnes řeč.
Zklidňující účinky heřmánku
V heřmánku se nachází všelijaké léčivé substance – například modrá silice či apigenin. Oblíbený je ve formě čaje, ale neméně používané jsou i heřmánkové masti, tinktury, obklady, zábaly, koupele, krémy, pilulky. Metoda užití závisí od toho, jakých účinků chce člověk docílit.
Heřmánek na uvolnění
Už jsme zmínili, že má heřmánek zklidňující účinky. To platí nejen pro tělo, ale i mysl. Mimo to, že dokáže mírnit různé bolesti, hojit vyrážky, záněty a infekce, ulevit při žaludečních nevolnostech, dokáže minimalizovat nervové vypětí a dopady stresu. Pokud se chcete psychicky uvolnit, dopřejte si heřmánkovou koupel i čaj. Jeho omamná vůně a lahodná chuť nejsou však jediným zprostředkovatelem tělesného pohodlí. Heřmánek zkrátka obsahuje látky, které mají tyto zázračné účinky.
Heřmánek nejen na krásu
Díky heřmánku můžete docílit i pěknějších, lesklejších a pevnějších vlasů. Dokáže výtečně ošetřit suchou a vrásčitou pokožku. Co vás možná zaujme ze všeho nejvíce je to, že heřmánek obsahuje sloučeninu, která oslabuje rakovinové buňky a zamezuje jejich šíření a množení. Protinádorové účinky heřmánku se potvrdily u rakoviny kůže, jater, krve, žaludku, tlustého střeva, prsu, vaječníků, plic a štítné žlázy.
Obrázek: pixabay.com