Nibbling znamená: okusovat, pojídat, uždibovat potravu v době mezi hlavními jídly. Například oříšky, sušenku ke kávě, brambůrky. I když se člověk snaží jíst jinak pravidelně (snídaně, oběd, večeře, případně svačinka), kvůli nibblingu nakonec ztrácí přehled o zkonzumovaném jídle celkově a kalorie závratně rostou.
Ale přeci jedna sušenka od kolegyně v práci nevadí. V šuplíku mám ještě oříšky, několik oříšků nemůže přece ublížit. A hle, kabelka také ukrývá vzácné poklady, bonbóny. Nibbling (pojídání drobností během dne) způsobuje, že člověk naprosto ztrácí přehled o zkonzumovaném množství jídla za den.
Nehledě na to, že takové pojídání se může vymknout kontrole. Nezřídka se nibbling vyskytuje v kombinaci s dalšími poruchami příjmu potravy, jako je kupříkladu bulimie, mentální anorexie nebo záchvatovité přejídání. I když zůstane pouze u běžného pasení (pojídání drobností) může tento zlozvyk vést k nadváze až obezitě.
Bohužel jde o běžnou praxi a mnoho lidí nemá absolutně tušení, že praktikují právě nibbling. Většinou jde o lidi, kteří nemají pevný jídelníček a stravovací plán. Pokud začnete však poctivě zapisovat, co vše během dne sníte, i tu jednu zdánlivě nevinnou sušenku ke kávě, hrst oříšků, několik brambůrků u televize, dvě sousta zbytků na talíři po dětech – zjistíte, že tyto drobnosti kaloricky nahradí i celé jídlo.
Jestliže vás nutkavá potřeba stále něco zobat pronásleduje až příliš často, nebo pokud máte před sebou prázdný talířek, aniž byste tušili, kam zmizel celý jeho obsah, zbystřete. Nibbling se často týká osob s jednotvárnou stravou.
Lidé, kteří nemají nutričně vyváženou a pestrou stravu mají nejčastěji k tomuto zlozvyku sklony. Mají potřebu se dojídat. Nevyvážená strava má za následek pokles hladiny cukru, který se projevuje chutí na sladké, vlčím hladem, slabostí/malátností, svírajícím pocitem v žaludku, nervozitou, úbytkem energie i bolestmi hlavy. V tu chvíli začne tělo toužit po jídle s obsahem sacharidů.
Samozřejmě, že mlsná může honit i člověka, který se stravuje jinak zdravě. Jedná se o přirozenou hormonální činnost těla. Slabší produkce hormonu kortizolu navodí pocit únavy a organismus začne toužit po nabuzení cukrem.
Stačí si dát čtvereček hořké čokolády, udělat pár kliků a dřepů a chutě i únava zmizí. Skvělá finta je i umýt si zuby, prostě to funguje. To, že máte občas na něco chuť a jednou či 2x za den po něčem sáhnete neznamená, že se vás týká chorobné pojídání (pasení se) během celého dne. Jestliže však tyto chutě nejste schopní ukočírovat a skutečně pojídáte celý den, zbystřete.
Jak se nibblingu bránit?
-
Zapisujte si vše, co sníte a vypijete a pohlídejte si příjem vs. výdej
-
Jezte pravidelně, zdravě, vyváženě a nevynechávejte hlavní jídla
-
Spokojte se se svou porcí a nejezte zbytečně nic navíc
-
Naučte se nenosit nic do práce nebo v kabelce (čokolády, brambůrky, sušenky, bonbóny)
-
Nedojídejte zbytky jídel po dětech