Pokud se na vašich nehtech objevily svislé rýhy, rozhodně byste to neměli nechat jen tak být. Možná se totiž jedná o známku závažného onemocnění.
Stav vašich nehtů vám může prozradit mnoho informací o vašem celkovém zdraví. Obzvláště pozorní byste proto měli být tehdy, pokud se na nich objeví svislé rýhy, které často mohou souviset se špatnou stravou nebo nesprávnou péčí o ruce. V některých případech však může jít také o známku rozvíjejícího se závažného onemocnění, jako je například cukrovka, nebo dokonce infarkt myokardu, říká doktorka Debra Sullivan.
Svislé rýhy na nehtech a lidské zdraví
Stejně jako má každý člověk jedinečný otisk prstu, jsou jedinečné i vaše nehty. Jejich vzhled a stav však mohou hodně vypovídat o vašem fyzickém a také emocionálním zdraví. Pokud se tedy na nich objeví svislé rýhy, možná trpíte nedostatkem důležitých živin, jako je například vitamín B, zinek nebo železo – často také může jít o důsledek nedostatečné péče o ruce. Kromě toho pak mohou stav nehtů ovlivnit i určité léky, které vedou ke změnám a abnormalitám.
V případě, že se s problémem potýkáte a tyto faktory se vás netýkají, možná by se mohlo jednat o příznak dehydratace nebo závažného onemocnění, které postihlo váš trávicí trakt, kardiovaskulární systém nebo pokožku – je proto důležité věnovat svým nehtům dostatek pozornosti a pravidelně kontrolovat jejich stav, což vám pomůže předejít potenciálnímu nebezpečí. Mezi stavy, jež mohou vést ke vzniku svislých rýh, patří:
- trachyonychie,
- periferní arteriální onemocnění,
- revmatoidní artritida,
- hormonální poruchy,
- metabolické poruchy,
- lupénka,
- vitiligo,
- alopecie areata.
Stav pokožky hlavy je spolehlivým indikátorem zdraví. Upozorňuje i na psoriázu nebo strádající štítnou žlázu
Pokud se tedy s příznakem potýkáte a nic vám nepomáhá, raději se poraďte se svým praktickým lékařem, který vám provede diagnostiku a doporučí, co dělat dále.
Prevence svislých rýh na nehtech
Klíčovou roli v prevenci tohoto příznaku hraje především výživa. Aby byly vaše nehty krásné, zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na zinek, hořčík a vápník, jako jsou sýr, mandle, vejce, ryby, maso a slunečnicová semínka. Nezbytným opatřením je také konzumace minimálně 1,5 litru vody denně.
Zdroj: Healthline