Nízký hematokrit představuje velké nebezpečí pro lidské zdraví. Pokud se s ním potýkáte i vy, zaměřte se na konzumaci těchto potravin.
Hematokrit je procento červených krvinek v celkovém objemu krve a k jeho snížení může dojít v důsledku řady faktorů, jako je například anémie nebo nedostatečný příjem určitých potravin. Pokud se tímto problémem potýkáte i vy, rozhodně to nenechte jen tak být a zaměřte se na svůj jídelníček či jiné metody léčby, které ho pomáhají zvyšovat. Skvěle se dle lékařky Carissa Stephens osvědčily například luštěniny a zelená listová zelenina.
Nízký hematokrit a jak ho řešit pomocí jídelníčku
Přijímané rozsahy pro hematokrit závisí na vašem pohlaví a věku. Typicky je to pro dospělého muže 38,8–50 %, zatímco u dospělé ženy 34,9–44,5 %. Nižší hodnoty by mohly znamenat obávané nemoci a problémy, jako je například anémie, selhání ledvin, onemocnění kostní dřeně anebo lymfom. Zpravidla pak bývá na vině také absence některých důležitých látek.
Typicky ho proto můžete doplnit prostřednictvím správné stravy. Do normálních hodnot dokáže hematokrit dostat červené maso, a to zejména, co se týče hovězího a jehněčího masa, které je velmi bohaté na železo. Dále se nabízí i zvířecí játra, zvláště ta hovězí, která taktéž nabízí dostatek tohoto nedílného minerálu, a stejně tak i ryby a mořské plody. Zařadit do svého jídelníčku můžete dle webu Healthline i luštěniny a zelenou listovou zeleninu.
Podpora krevního oběhu díky vhodnému jídelníčku: Účinně pomohou i tučné ryby a cibule
Tvorbu červených krvinek poté zlepšuje i vitamin C. Mezi potraviny, které ho nabízí, patří například citrusové plody (pomeranče, grapefruity), papriky, jahody, brokolice a rajčata. Více pak můžete jíst i vejce, mléčné výrobky a ořechy a semena, která rovněž podporují krvetvorbu a snižují riziko nízké hladiny hematokritu. Na ZdravémStravování jsme také psali o typických příznacích krevní sraženiny, které není radno ignorovat.