Nosní výplachy (nosní hygiena) pomáhá ulevit od mnoha nepříjemných příznaků, jako je kýchání, bolesti hlavy, slzení očí, opary uvnitř nosu. Nos je totiž vysoce účinný filtr a odfiltruje přes 15 tisíc litrů vzduchu denně. Přes příjemné vůně, až po nepříjemné zápachy. Přitom se také snaží zachytit různé alergeny, prach a další nečistoty. Nečistoty pomáhají v nose zachycovat malé jemné chloupky.
Pokud nosní průchod (vnitřní část nosu) vyschne nebo je ucpaný, nemůže plnit svou funkci a ohrožuje naše zdraví. Právě zde přichází na řadu nosní výplachy. Zajištění, že nos bude čistý, průchozí a vlhký pomáhá, aby nos zůstal ve špičkovém „pracovním stavu“a nadále chránil naše zdraví. Udržování čistého nosu zlepšuje obranu proti nachlazení, rinofaryngitidě a senné rýmě. Aby byl organismus chráněn a správně vykonával svou práci, musí zůstat nos ve špičkovém stavu, to znamená čistý, průchozí a vlhký. S tím pomohou nosní výplachy/konvičkování.
Jak správně konvičkovat?
Tyto výplachy se provádí solným roztokem, který si lze připravit doma, případně je možné si již hotový roztok k výplachům koupit. Tím máte větší jistotu. Solný roztok připravovaný doma se skládá z mořské soli a převařené (vystydlé) vody.
Roztok se nalije do nádobky (konvičky) a de facto nad umývadlem nebo dřezem nalijete roztok do nosní dírky tak, aby voda vytekla druhou nosní dírkou.
K čemu konvičkování slouží?
- Chrání před záněty horních cest dýchacích a před nachlazením
- Odstraňuje alergeny a prach, čímž dochází k úlevě zejména u alergiků a astmatiků
- Je výtečnou prevencí proti vysychání nosní sliznice
- Chrání před tvorbou oparů v nose (to jsou ty boláky, strupy – zejména tvořené při rýmě)
- Je skvělou prevencí zánětu středouší
Nejde o žádnou novinku
Podobné metody (výplachu nosu) praktikovali lidé již dávno a patří do lidové medicíny v mnoha oblastech světa. Po generace si rybáři z celého světa vyplachují nos slanou vodou. I v rámci jógy je nosní hygiena jednou z očistných programů. U nosní hygieny se můžete setkat s názvy výplachy nosu, konvičkování, laváž nosu nebo nosní sprcha.
Obrázky: insider, webmd