Výsledky nedávné studie na lidech by podle některých odborníků mohly vést ke změnám způsobu léčby Alzheimerovy choroby.
Nedávno zveřejněná studie prokázala, že v několika různých oblastech mozku končí a následně se hromadí konglomeráty toxických bílkovin, což jsou složky, které jsou považovány za příčinu zhoršování kognitivních funkcí spojených s Alzheimerovou chorobou. Nové poznatky by tak podle některých odborníků pravděpodobně mohly vést ke změnám způsobu léčby této obávané nemoci.
První studie spojená s lidmi a Alzheimerovou chorobou
Tato nová studie je ve skutečnosti první svého druhu, protože ke kvantifikaci rychlosti molekulárních procesů, které vedou k Alzheimerově chorobě, využívá informace z výzkumu na lidských subjektech. „Tuto práci umožnily dva prvky. Jednak studium velmi podrobných dat z PET skenů (lékařská zobrazovací metoda vyšetřování) a různých datových souborů dohromady, ale také matematické modely, které byly vyvinuty za posledních deset let,“ vysvětlil Georg Meisl, chemik z Cambridgeské univerzity a jeden z hlavních autorů studie.
Výzkum díky výše zmíněným prvkům přinesl prokazatelné výsledky o tom, že se v našem mozku během života hromadí protein zvaný beta-amyloid, který následně způsobuje odumírání mozkových buněk. Tato skutečnost vede v důsledku například ke zhoršení paměti nebo neschopnosti vykonávat každodenní úkoly.
Výzkum toho přinesl více
Dalším zjištěním, které tento výzkum přinesl, je skutečnost, že v našem těle dochází vlivem ukládání beta-amyloidů k tzv. množení proteinových shluků. Tento fakt je však podle Georga Meisla „povzbudivý“, protože lidské neurony jsou v určitém měřítku schopny proti těmto shlukům bojovat. „Možná, že když lidské neurony trochu vylepšíme, budeme moci výrazně oddálit nástup závažných onemocnění,“ dodal Meisl. Tyto shluky rostou exponenciálně, což podle odborníka vysvětluje, proč se stav lidí s Alzheimerovou chorobou tak rychle zhoršuje.
„Doufáme, že tato a možné nadcházející studie pomohou při vývoji budoucích léčebných postupů zaměřených na protein beta-amyloid tak, aby s větší pravděpodobností zpomalily onemocnění a pomohly lidem s demencí,“ uvedla ve svém prohlášení Sara Imarisio, odbornice z anglické Alzheimer’s Research.
Zdroj: University of Cambridge