Revmatoidní artritida je chronické, autoimunitní zánětlivé onemocnění, jehož léčba může být velmi náročná. Bez účinné léčby dojde k nevratnému poškození kloubů.
Abychom uspokojí potřebu lidí s obtížně léčitelnými případy revmatoidní artritidy, vyvíjejí a testují vědci novou třídu léků známých jako inhibitory JAK. Jde o formu antirevmatického léku, který modifikuje onemocnění. U této nemoci imunitní systém člověka napadá zdravé buňky ve výstelce kloubů a dalších částí těla. Tyto léky fungují potlačením této imunitní odpovědi.
Léky pomohou snížit aktivitu onemocnění
Tyto speciální léky mohou potencionálně pomoci snížit aktivitu onemocnění u lidí s revmatoidní artritidou. U některých jedinců však trvalá remise zůstává nepolapitelným cílem. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv dosud schválil tři inhibitory JAK k léčbě tohoto onemocnění. Vědci identifikovali další inhibitory JAK, které nyní prochází studiemi. Tyto léky nesou riziko nežádoucích účinků a vedlejších účinků.
Mají však také potenciál snížit příznaky a aktivitu onemocnění u lidí, kteří nereaguji na jinou léčbu. Co jsou tedy inhibitory JAK a jak se porovnávají s jinými možnostmi léčby? Jaké jsou potencionální výhody a rizika? A jak mohou lidé ve spolupráci s lékaři určit nejlepší léčebný přístup pro každého jedince? Revmatoidní artritida je obvykle progresivní stav. Bez léčby se tedy časem zhoršuje. Pokud není léčený účinně, může zničit kosti a chrupavky. Navíc s sebou nese také zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Léčba je velice důležitá
Léčba je tedy velmi důležitá. Podle některých odborníků je vývoj inhibitorů JAK zásadním průlomem od nástupu biologů. Biologické DMARD se poprvé objevily v 90. léta, přičemž výrobci je navrhují pro interakci s jinými složkami imunitního systému. Konkrétně biologické DMARD fungují zaměřením na cytokiny a imunitní buňky podílející se na vývoji artritidy. Cytokiny jsou proteiny, které jsou důležité pro buněčnou signalizaci a umožňují komunikaci mezi imunitními buňkami.
Biologické DMARD interferují s produkcí nebo působením specifických cytokinů nebo imunitních buněk. Tato akce přeruší signální dráhy, které způsobují zánět. Cílení na jediný cytokin však nefunguje u všech. Na rozdíl od biologických DMARDs se inhibitory JAK zaměřují na skupinu malých signálních molekul, které pomáhají přenášet signály z různých typů cytokinů. K dnešnímu dni jsou schválené tři inhibitory JAK pro léčbu artritidy. Je to tofacitinib, baricitinib a upadacitinib.
Zdroj: MedicalNewsToday