Očkování je potřeba. Díky němu se vymýtilo mnoho nemocí s vážným či dokonce tragickým průběhem. Jenže jak je to s vakcínou na koronavirus? Momentálně nejdiskutovanější vakcína, která děsí mnoho lidí.
Tato vakcína je stále více zkoumána. Izrael jako první ukázal, že vakcíny Pfizer a BioNTech působí ve skutečných podmínkách i v klinických studiích. Díky vakcíně lze předejít závažnému průběhu Covid-19, ale také průběhu, který vyžaduje hospitalizaci a může končit smrtí. Čím dál více se také diskutuje, že vakcína dokáže bojovat i s britskou mutací.
Vědci z Velké Británie dospěli k podobným názorům a poskytli informace o účinnosti vakcín od Pfizer i AstraZeneca. Informace zněly: Jedna dávka vakcíny u lidí, kteří prodělali koronavirus mají stejnou imunitní odpověď jako ti, kteří koronavirus neprodělali a jsou očkovaní dvěma vakcínami. Byli ale hlášené vedlejší účinky.
Vedlejší účinky vakcín proti Covid-19
Země, které očkují nejvíce – Severní Amerika, Evropa, Izrael a další, hlásí, že vedlejší účinky jsou minimální. Mezi takové vedlejší účinky patří bolesti v místě vpichu, příznaky připomínající chřipku – zejména po druhé dávce. Americká centra pro kontrolu a prevenci nemocí, ale za poslední měsíce přidali tři další vedlejší účinky na vakcíny, kterých byste si měli být vědomi. Bylo oznámeno, že několik dní po druhé dávce vakcíny se vyskytují často kožní vyrážky. Taková vyrážka zmizí sama a nemusí vás znepokojovat.
Další vedlejší účinky v seznamu CDC
Byly provedeny změny ve vedlejších účincích a do seznamu se další tři přidaly. CDC nejdříve uvádělo šest nejhlavnějších vedlejších účinků. Dva z nich jsou lokální – bolest a otok. Čtyři z nich jsou systémové – horečka, zimnice, únava a bolesti hlavy.
K těmto vedlejší účinkům přibily další tři. Mimo otoku v místě vpichu se může také objevit zarudnutí, ale i svalová bolest a nevolnost. Je třeba nezaměňovat bolest svalů s bolestí v místě vpichu. Vedlejší účinky jsou:
- Vyrážka
- Zarudnutí
- Otok
- Únava
- Bolest svalů
- Zimnice
- Horečka
- Nevolnost
- Bolest hlavy
Tyto vedlejší účinky naznačují, že tělo tvoří protilátky a zvyšuje tak imunitní systém. Protilátky, které si tělo vybuduje, se začnou projevovat již po dvou týdnech od aplikace. Maximální ochrana je tedy dosažena asi dva týdny po druhé dávce.
Léčba vedlejších účinků
V každém případě byste se měli poradit se svým lékařem o užívání léků, které jsou dostupné bez předpisu, jako je ibalgin, paralen a aspirin. Pokud chcete užívat antihistaminika, také se poraďte s lékařem. Ovšem tyto léky jsou lékaři doporučovány, pokud se objeví vedlejší účinky. Jestliže máte jiné a chronické onemocnění o užívání veškerých léčiv se poraďte. Mnoho lidí ve snaze, aby se neprojevily po očkování žádné vedlejší účinky, si preventivně vezme pilulku na ulevení od bolesti. To se ovšem obecně nedoporučuje.
Po očkování můžete přikládat na místo vpichu studený obklad, který sníží otok a bolest. Po očkování je také doporučeno přijímat velké množství tekutin, nejlépe obyčejnou vodu. Pokud se vyskytly nějaké vedlejší účinky, které nezmizí po několika dnech nebo zarudnutí v místě vpichu nezmizí do jednoho dne, měli byste obeznámit svého ošetřujícího lékaře.
Zdroj: BGR