Obézní lidé patří mezi rizikovou skupinu, které hrozí vážnější průběh onemocnění Covid-19

Fotografie: Pixabay

U pacientů, které trápí obezita, je vyšší pravděpodobnost, že se nakazí virem COVID-19. V tomto případě nehraje roli věk, pohlaví ani jiné zdravotní parametry. Takový je závěr z devíti klinických studií, ve kterých bylo pozorováno až šest a půl tisíce pacientů z pěti zemí. Výsledky průzkumu byly publikovány v zahraničním časopise Obesity Research.

Co je to obezita

Jedná se o chronické onemocnění, které je rozděleno do několika fází, které definuje index tělesné hmotnosti známý jako BMI. Fáze jsou následující:

  • Nadváha
  • Obezita 1. stupně
  • Obezita 2. stupně
  • Obezita 3. stupně

Ke zjištění, zdali spadáte do některé z těchto kategorií, je vhodné navštívit lékaře nebo výživového poradce. Ti provedou měření a sdělí vám váš zdravotní stav.

Pokud má obézní pacient navíc cukrovku, hypertenzi, plicní onemocnění nebo problémy se srdcem, stává se z něj skutečně velmi ohrožená skupina, u které může mít COVID-19 rizikové chování.

Jak obezita ovlivňuje průběh

Existuje několik faktorů. Odborníci upozorňují hlavně na fakt, že obezita omezuje schopnost produkovat protilátky a proteiny, které vylučují obranné buňky. Ty jsou důležité k tomu, aby zamezily šíření viru. Jakmile fungují špatně, vzniká riziko velmi těžkého průběhu onemocnění.

Dalším problémem je samotná tuková tkáň. Viry se v ní totiž mohou hromadit a vytvářet tak v těle nebezpečné prostředí. Jakmile se zbavíte přebytečných tuků, nebude mít vir možnost se schovávat.

Fotografie: Pixabay

Třetím faktorem je zánět, který se u obézních pacientů objevuje. Dále stojí za zmínku také potíže s dýcháním. Čím závažnější je obezita, tím horší je respirační funkce pacienta. Tuková tkáň tlačí na bránici a nedovoluje jí normální pohyb.

Všechny zmíněné faktory způsobují, že obézní lidé potřebují častěji hospitalizaci, ať už jsou v jakékoli věkové skupině.

Výzkum

Výzkum zahraničního časopisu zjistil, že 9,4 procent pacientů, kteří byli obézní později na COVID-19 zemřeli. Skutečnost potvrzuje i profesorka Silvia Sales-Peres, která celý výzkum vedla.

Specialisté na léčbu obezity z celého světa varují. Jde o závažné onemocnění, které by se mělo řešit. Obezita u lidí stále stoupá a je načase ji řešit. I když má spousta lidí genetické dispozice po svých předcích, úprava jídelníčku a životního stylu je téměř vždy účinná.

Správný životní styl a prevence obezity

Na talíři by mělo být co nejvíce ovoce a zeleniny. Poté bílé maso, ryby, přílohy, ořechy a zdravé oleje. Naprosto vyřazeny by naopak měly být sladké nápoje, průmyslově zpracované potraviny, mouka, pečivo, bílý cukr a další zbytečné sacharidy. Tělo potřebuje energii, vitamíny, minerály, zdravé látky, ne pouze prázdnou stravu, která zasytí žaludek.

Do svého pravidelného plánu zařaďte pohybovou aktivitu, která bude zaměřena na vytrvalost a jiné dny v týdnu sport zaměřený na sílu. Pokud tyto pohybové aktivity budete střídat, spálíte tuky a navíc získáte svalovou hmotu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]