Zneprůchodnění cév bylo dříve dáváno za vinu hlavně konzumaci tuků. Podle posledních výzkumů ale bylo prokázáno, že jedním z rozhodujících faktorů je i zvýšený příjem cukru, říká lékařka Payal Kohli.
Je až s podivem, že do nedávné doby se v souvislosti s postižením oběhového systému mluvilo o inzulínové rezistenci spíše okrajově a jen tak mimochodem. Dnes už je označována za skrytou příčinu ucpávání cév aterosklerotickými pláty namísto zvýšeného LDL cholesterolu. Inzulínová rezistence je metabolická porucha, která nemá zpočátku žádné příznaky a nepůsobí žádné potíže, které by mohly před ní varovat. Přesto postihuje velké procento světové populace.
Když je cukru přespříliš
Vyhnout se dnes rafinovanému cukru v potravinách je docela umění. Výrobci ke společně se solí propašují takřka do jakéhokoli jídla. A tak jedí cukr čím dál víc všichni ti, kteří si nevaří každý den doma bez použití polotovarů. Když se do toho přidá občas nějaká sladká limonáda, cukrovinka, nebo se naopak drží hladovky s následným doháněním pomocí konzumace čehokoli, dochází k hromadění glukózy v krvi.
Následkem zvýšené hladiny glukózy v krvi se snaží slinivka vyprodukovat inzulín. Ten zpočátku úspěšně zabírá, ale čím déle tento nekonečný koloběh trvá, tím se citlivost organismu na inzulín snižuje a snižuje.
Slinivka se snaží produkci navýšit, ale účinek inzulínu na tkáně slábne. Výsledkem je zvýšená hladina inzulínu v krvi společně se zvýšenou hladinou glukózy v krvi. A to je stav, který se nazývá inzulínová rezistence a ústí zpravidla do cukrovky druhého typu.
K usazování cholesterolu v cévách je potřeba zánět
Jak se postupem času hladina cukru v krvi zvyšuje, vznikají ideální podmínky pro vznik menších i větších chronických zánětů. Ty pak poškozují výstelku tepen. V těchto místech, kde došlo k poškození výstelky se následně začne usazovat cholesterol, který může v těchto cévách vytvořit ucpávku. Z toho plyne, že když byly kdysi živočišné tuky a jejich konzumace označeny za hlavního viníka srdečně-cévních onemocnění, bylo to křivé obvinění.
Snížit riziko můžete změnou životního stylu
Pokud jste si do této doby dali vše, na co jste měli chuť, budete se muset začít zamýšlet nad tím, co je pro vás dobré. Omezte jakékoli průmyslově zpracované potraviny a ochucené nápoje. Zvyšte tělesnou aktivitu každý den. Postačí zpočátku i malá procházka. Ti, kdo jsou naopak věční dietáři, se musí naučit jíst pravidelně a dostatečně bez následných epizod přejídání. Pochopitelně se počítá rovněž se základními nezpracovanými potravinami a neslazenými nápoji.
Zdroj: MedicalNewsToday